دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور از ارائه دو پیشنهاد منطقی و عملی برای قیمت گذاری خودرو خبر داد و گفت: در صورت تصویب و اجرای هر یک از این پیشنهادها، قطعا شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار خواهیم بود و از سوی دیگر، قطعه سازان نیز تضمین می دهند که تولید خودرو ۴۰ درصد افزایش داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، آرش محبی نژاد در برنامه تلویزیونی تهران۲۰ اظهار کرد: از آغاز به کار مجلس یازدهم جلسات بسیاری در کمیته خودرو و کمیسیون صنایع مجلس در خصوص ساماندهی صنعت خودرو برگزار و پیشنهادهای متعددی در آنها مطرح شد؛ اما متاسفانه تمام شاخ و برگ آن زده شده و فقط به واردات خودرو ختم گردید.
محبی نژاد با بیان اینکه مهمترین بخش طرح ساماندهی صنعت خودرو، اصلاح شیوه قیمت گذاری بود، تشریح کرد: در مقطعی موضوع عرضه خودرو در بورس مطرح شد که از آن نتیجه نگرفتند؛ الان نیز یک سال و نیم است که تولیدکنندگان و فعالان این صنعت، در انتظار نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجلس شورای اسلامی و دیگر تصمیم گیرندگان درباره این طرح هستیم.
وی اظهار کرد: در مقطعی تصمیم بر این شد که این طرح به جلسه سران قوا برود اما می دانیم که اجرای مصوبات مجلس گاه به دلیل رفت و برگشت های نظارتی با شورای نگهبان و مجمع تشخیص و … بسیار طولانی می شود و از سوی دیگر مصوبات سران قوا یکسال اعتبار دارد.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور ادامه داد: براساس همین شرایط، پیشنهاد کردیم که برای بحث قیمت گذاری خودرو به یکی از این دو روش “زیر قیمت حاشیه بازار” یا “قیمت تمام شده به اضافه یک میزان معقولی سود” مجوز داده شود. مطمئن باشید در صورت اجرای هر یک از این پیشنهادها، قیمت ها در بازار کاهش قابل توجهی خواهد داشت و ما قطعه سازان نیز تضمین می کنیم که در این صورت تولید حداقل ۴۰درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور درباره میزان ارزبری صنعت خودرو با وجود درصد بالای داخلی سازی، با بیان اینکه میزان وابستگی صنعت خودرو به واردات حداکثر ۱۵درصد است، افزود: از این میزان وابستگی ارزی، ۷۰درصد به تامین مواد اولیه خاص و اقلام الکترونیکی اختصاص دارد و واردات قطعه برای تولید در حال حاضر سهم عمده ای را شامل نمی شود.
وی تشریح کرد: به طور متوسط هر دستگاه خودرو حدود ۱۷۰۰ یورو ارزبری دارد که از این مبلغ حدود ۳۷درصد آن برای تامین مواد اولیه خاصی هزینه می شود که تولید داخل ندارد، مثل محصولات پتروشیمی، پلیمرهای مهندسی، آلیاژهای بسیار خاص پودرهای فلزی و غیره.
محبی نژاد افزود: حدود ۳۳ درصد از مبلغ ۱۷۰۰ یورو ارزبری ساخت خودرو نیز به اقلام الکترونیکی و میکروچیپ ها و آی.سی ها و سنسور ها و … اختصاص دارد و تنها ۳۰درصد از ارزبری برای واردات قطعه است که در سال های اخیر طی نهضت بومی سازی قطعه سازان کشور، داخلی سازی آنها آغاز شده و تعدادی نیز به نتیجه نهائی رسیده اند.
وی درخصوص داخلی سازی قطعات خودرو توسط قطعه سازان کشور گفت: در شرایط سخت تحریمی، قطعه سازان اجازه ندادند تحریم کنندگان به هدف خود برسند، زیرا آنها قرار گذاشته بودند که در سال ۱۳۹۸ تولید خودرو در ایران را به صفر برسانند.
محبی نژاد با بیان اینکه تقریباً ۷۰ درصد وارداتی که به نام صنعت خودرو انجام می شود، به‌طورکلی دست صنعت خودرو نیست، گفت: نه تنها در ایران بلکه در هیچ کشوری همه چیز را به طور متمرکز در یک جا تولید نمی‌کنند؛ به عنوان مثال پلیمرهای مهندسی که در صنعت خودرو مصف بسیار زیادی دارد را پتروشیمی ها تولید می کنند.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در تشریح دلیل تغییرات قیمت خودرو با نوسانات نرخ ارز گفت: طبق قانون مجلس مواد اولیه داخلی با قیمت های بین المللی و بر مبنای ارز آزاد قیمت گذاری می شود، یعنی اگر در همین لحظه قیمت ارز بالا برود، در نتیجه آن، فردا صبح فولاد در بورس با قیمت بالاتری عرضه می شود. از سوی دیگر چون عرضه کم است معمولا ۳۰درصد بالاتر از قیمت بین المللی فروخته می‌شود!
محبی نژاد درخصوص طرح مجلس برای واردات خودرو نیز گفت: به شرط عدم استفاده از منابع نقدینگی و ارزی تولید برای صنعت قطعه سازی و خودروسازی، واردات خودرو ضربه ای به تولید داخل نخواهد زد زیرا حدود ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو لوکس و گران قیمت در سال می خواهد وارد شود که برای پنج درصد جامعه است.
وی با انتقاد دوباره از عدم تخصیص ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه و دیگر ملزومات تولید قطعه سازان افزود: کل ارز مورد نیاز در صنعت خودرو حدود ۲ میلیارد دلار در سال است. ما درخواست صدور مجوز برای یک میلیارد دلار انتقال ارز داشته ایم اما با همین میزان هم موافقت نشد اما اکنون شاهد هستیم که قرار است حدود صد هزار میلیارد تومان برای تامین خودروهای ۵ درصد جامعه تخصیص داده شود.
محبی نژاد با اشاره به شرایط نامطلوب در بازار خودرو نیز گفت: اخیرا در یکی از طرح های فروش خودروسازان برای ۱۵ هزار دستگاه خودرو، بیش از یک میلیون نفر ثبت نام کرده اند، زیرا به دلیل قیمت گذاری دستوری، هر خودرو بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار آزاد دارد.
وی افزود: از ابتداتا پایان دی ماه سال ۹۹ حدود ۵۷۵هزار دستگاه خودرو در طرح های فروش خودروسازان عرضه شد اما نکته حائز اهمیت این است که در این طرح ها ۴۲میلیون و ۷۰۰ هزار تقاضای خرید خودرو ثبت شد. مسلما نیاز بازار خودرو ایران در ده ماه، ۴۲ میلیون تقاضا نیست و نهایتا ۶۰۰ هزار تقاضای حقیقی وجود داشته و بقیه واسطه ها و دلالانی بودند که با هدف برخورداری از رانت و شکاف قیمتی بازار ثبت نام کرده اند.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=489
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است