دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور از ارائه دو پیشنهاد منطقی و عملی برای قیمت گذاری خودرو خبر داد و گفت: در صورت تصویب و اجرای هر یک از این پیشنهادها، قطعا شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار خواهیم بود و از سوی دیگر، قطعه سازان نیز تضمین می دهند که تولید خودرو ۴۰ درصد افزایش داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، آرش محبی نژاد در برنامه تلویزیونی تهران۲۰ اظهار کرد: از آغاز به کار مجلس یازدهم جلسات بسیاری در کمیته خودرو و کمیسیون صنایع مجلس در خصوص ساماندهی صنعت خودرو برگزار و پیشنهادهای متعددی در آنها مطرح شد؛ اما متاسفانه تمام شاخ و برگ آن زده شده و فقط به واردات خودرو ختم گردید.
محبی نژاد با بیان اینکه مهمترین بخش طرح ساماندهی صنعت خودرو، اصلاح شیوه قیمت گذاری بود، تشریح کرد: در مقطعی موضوع عرضه خودرو در بورس مطرح شد که از آن نتیجه نگرفتند؛ الان نیز یک سال و نیم است که تولیدکنندگان و فعالان این صنعت، در انتظار نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجلس شورای اسلامی و دیگر تصمیم گیرندگان درباره این طرح هستیم.
وی اظهار کرد: در مقطعی تصمیم بر این شد که این طرح به جلسه سران قوا برود اما می دانیم که اجرای مصوبات مجلس گاه به دلیل رفت و برگشت های نظارتی با شورای نگهبان و مجمع تشخیص و … بسیار طولانی می شود و از سوی دیگر مصوبات سران قوا یکسال اعتبار دارد.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور ادامه داد: براساس همین شرایط، پیشنهاد کردیم که برای بحث قیمت گذاری خودرو به یکی از این دو روش “زیر قیمت حاشیه بازار” یا “قیمت تمام شده به اضافه یک میزان معقولی سود” مجوز داده شود. مطمئن باشید در صورت اجرای هر یک از این پیشنهادها، قیمت ها در بازار کاهش قابل توجهی خواهد داشت و ما قطعه سازان نیز تضمین می کنیم که در این صورت تولید حداقل ۴۰درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور درباره میزان ارزبری صنعت خودرو با وجود درصد بالای داخلی سازی، با بیان اینکه میزان وابستگی صنعت خودرو به واردات حداکثر ۱۵درصد است، افزود: از این میزان وابستگی ارزی، ۷۰درصد به تامین مواد اولیه خاص و اقلام الکترونیکی اختصاص دارد و واردات قطعه برای تولید در حال حاضر سهم عمده ای را شامل نمی شود.
وی تشریح کرد: به طور متوسط هر دستگاه خودرو حدود ۱۷۰۰ یورو ارزبری دارد که از این مبلغ حدود ۳۷درصد آن برای تامین مواد اولیه خاصی هزینه می شود که تولید داخل ندارد، مثل محصولات پتروشیمی، پلیمرهای مهندسی، آلیاژهای بسیار خاص پودرهای فلزی و غیره.
محبی نژاد افزود: حدود ۳۳ درصد از مبلغ ۱۷۰۰ یورو ارزبری ساخت خودرو نیز به اقلام الکترونیکی و میکروچیپ ها و آی.سی ها و سنسور ها و … اختصاص دارد و تنها ۳۰درصد از ارزبری برای واردات قطعه است که در سال های اخیر طی نهضت بومی سازی قطعه سازان کشور، داخلی سازی آنها آغاز شده و تعدادی نیز به نتیجه نهائی رسیده اند.
وی درخصوص داخلی سازی قطعات خودرو توسط قطعه سازان کشور گفت: در شرایط سخت تحریمی، قطعه سازان اجازه ندادند تحریم کنندگان به هدف خود برسند، زیرا آنها قرار گذاشته بودند که در سال ۱۳۹۸ تولید خودرو در ایران را به صفر برسانند.
محبی نژاد با بیان اینکه تقریباً ۷۰ درصد وارداتی که به نام صنعت خودرو انجام می شود، به‌طورکلی دست صنعت خودرو نیست، گفت: نه تنها در ایران بلکه در هیچ کشوری همه چیز را به طور متمرکز در یک جا تولید نمی‌کنند؛ به عنوان مثال پلیمرهای مهندسی که در صنعت خودرو مصف بسیار زیادی دارد را پتروشیمی ها تولید می کنند.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور در تشریح دلیل تغییرات قیمت خودرو با نوسانات نرخ ارز گفت: طبق قانون مجلس مواد اولیه داخلی با قیمت های بین المللی و بر مبنای ارز آزاد قیمت گذاری می شود، یعنی اگر در همین لحظه قیمت ارز بالا برود، در نتیجه آن، فردا صبح فولاد در بورس با قیمت بالاتری عرضه می شود. از سوی دیگر چون عرضه کم است معمولا ۳۰درصد بالاتر از قیمت بین المللی فروخته می‌شود!
محبی نژاد درخصوص طرح مجلس برای واردات خودرو نیز گفت: به شرط عدم استفاده از منابع نقدینگی و ارزی تولید برای صنعت قطعه سازی و خودروسازی، واردات خودرو ضربه ای به تولید داخل نخواهد زد زیرا حدود ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو لوکس و گران قیمت در سال می خواهد وارد شود که برای پنج درصد جامعه است.
وی با انتقاد دوباره از عدم تخصیص ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه و دیگر ملزومات تولید قطعه سازان افزود: کل ارز مورد نیاز در صنعت خودرو حدود ۲ میلیارد دلار در سال است. ما درخواست صدور مجوز برای یک میلیارد دلار انتقال ارز داشته ایم اما با همین میزان هم موافقت نشد اما اکنون شاهد هستیم که قرار است حدود صد هزار میلیارد تومان برای تامین خودروهای ۵ درصد جامعه تخصیص داده شود.
محبی نژاد با اشاره به شرایط نامطلوب در بازار خودرو نیز گفت: اخیرا در یکی از طرح های فروش خودروسازان برای ۱۵ هزار دستگاه خودرو، بیش از یک میلیون نفر ثبت نام کرده اند، زیرا به دلیل قیمت گذاری دستوری، هر خودرو بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار آزاد دارد.
وی افزود: از ابتداتا پایان دی ماه سال ۹۹ حدود ۵۷۵هزار دستگاه خودرو در طرح های فروش خودروسازان عرضه شد اما نکته حائز اهمیت این است که در این طرح ها ۴۲میلیون و ۷۰۰ هزار تقاضای خرید خودرو ثبت شد. مسلما نیاز بازار خودرو ایران در ده ماه، ۴۲ میلیون تقاضا نیست و نهایتا ۶۰۰ هزار تقاضای حقیقی وجود داشته و بقیه واسطه ها و دلالانی بودند که با هدف برخورداری از رانت و شکاف قیمتی بازار ثبت نام کرده اند.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=489
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه برخی استانداردهای الزامی تعریف شده برای صنعت خودرو، کاربردی در کشورمان ندارد، بر لزوم پالایش مجدد این استانداردها تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان، امسال یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اینکه استانداردهای۱۲۰گانه برای تولید خودرو تدوین شده که اکثریت آن‌ها رفاهی هستند، بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و شرایط لازم آن‌ها برای تحقق تاکید کرد و گفت که تصمیم‌گیری برای اجرای این استانداردها بر عهده‌ شورای عالی استاندارد است.

رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: خودروسازان به دلیل مساله قیمت در استفاده از قطعات سطح کیفی تعریف کرده اند و حتی در نظر داشتند در دو برند قطعات را عرضه کنند؛ یک سری برندهایی که قیمت پایین تری دارد و یک سری برندهایی که قیمت بالاتری دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، ضمن تاکید بر توسعه و گسترش خودروهای چینی با افزایش فعالیت خودروسازان چینی و تداوم واردات، نسبت به «چینی‌زده شدن» صنعت خودرو هشدار داده و گفت قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند.

 رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به اینکه کیفیت تولید کالاها ناشی از درخواست و نیاز تحویل‌گیرندگان است، گفت: تولیدکنندگان بر اساس نیاز و کیفیت مد نظر خودروسازان قطعه تولید می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش‌های «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پیشبرد اهداف این وزارتخانه و پیشگیری و مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی تقدیر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مساله قیمت‌گذاری خودرو در ایران پرداخت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران ضمن تاکید بر اینکه خارجی بودن قطعات، دلیلی بر با کیفیت بودن آن‌ها نیست و زمانی‌که کالای بی‌کیفیت و تقلبی وارد کشور شود، جمع کردن آن در سطح توزیع بسیار سخت خواهد بود، معتقد است با اینکه تحریم‌ها دست بسیاری از تولیدکنندگان را در واردات ماشین‌آلات روز دنیا بسته است، اما طی سال‌های اخیر در زمینه تولید کالاهای فوق ایمنی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و حتی آن‌ها را صادر کرده‌ایم.

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، اعلام کرده است که ایران توانسته جایگاه شانزدهم جهان از نظر میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

سال ۱۴۰۲ یکی از زیان‌بارترین سال‌ها برای خودروسازان دولتی بود. امیرحسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت و کارشناس بازار خودرو، سال ۱۴۰۳ را یکی از پیچیده‌ترین سال‌های خودروسازان می‌داند.

عملکرد تولیدی خودروسازان کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که خصوصی ها با رشد سهم ۲۳ درصدی از کل مجموع تولید خودروی کشور (۱.۳ میلیون دستگاه) سهم ۳۰۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به یکساله ۱۴۰۱ رشد ۵۸ درصدی یافته است؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور با سهم ۷۷ درصدی از مجموع تولید، افت ۰.۹ درصدی تولید را ثبت کرده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران به بازار گفت: تا پایان سال جاری یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو تولید خواهد شد، براین اساس ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از برنامه وزارت صمت تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی « احمد آقایی» را به عنوان سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جاری حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی یافته است.

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

در مراسم گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد فعالیت شرکت سایپا،‌ رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تأ‌کید کرد که سایپا طی ۲۶ ماه گذشته موفقیت‌های پُرشماری را کسب کرده و در مسیر تحقق انتظارات مردم در حال گام برداشتن است.

بزرگترین مجموعه قطعه سازی جنوب‌شرق کشور توسط رایزکو در دل کویر ایران کلنگ‌زنی شد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راهبرد این وزارتخانه تا انتهای برنامه هفتم، طراحی و ساخت ۴۰ درصد محصولات مرتبط برقی و هیبریدی است.

این روزها و با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، قطعه سازان خودروی کشور و زنجیره تامین که تاکنون توفیق چندانی در دستیابی به مطالبات شان از خودروسازان نداشته‌اند و با کوهی از بدهی مواجهند، روزهای سختی را می‌گذرانند؛ چرا که باید پاسخگوی بدهی های سررسید شده پایان سال، حقوق و مزایای کارگران در شب عید، افزایش شبانه‌روزی بهای ارز و تورم لجام گسیخته ای باشند که هزینه‌ها را لحظه به لحظه بیشتر می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزبری خودرو دست دوم بالاست و شان مردم ما خیلی بالاتر از این حرف‌ها است که خودروی کارکرده سوار شوند.

هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به شرکت‌های خودروساز فرصت داد تا از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است