مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورس:

 مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با اعتقاد بر عدم موفقیت روش قبلی شورای رقابت اعلام کرد: شرکت‌های تولیدی سرمایه مردم هستند و براساس سرمایه مردم شکل گرفته‌اند، بنابراین نمی‌شود با سرکوب قیمت خودرو، توقع تعادل بازار و رشد کیفیت خودرو را از تولیدکنندگان داشت.

شرکت‌های تولیدی سرمایه مردم هستند/ روش قبلی شورای رقابت نتیجه نداد

«سید مهدی پارچینی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا اعلام کرد: عرضه‌هایی که در تابلوی بورس کالا انجام شد نشان داد قیمت‌های معامله شده بالاتر از قیمت کارخانه اما به مراتب پایین‌تر از قیمت بازار است، در حالی که در گذشته در قیمت فروش محصول در حق تولید کننده اجحاف می‌شد و افراد عادی هم که از بازار خریداری می‌کردند، سودی را به دلال‌ها پرداخت می‌کردند و این نشان از عدم شیوه اقتصادی در انجام مکانیزم فروش بود.

وی افزود: اگر بخواهیم از بعد اقتصادی به موضوع نگاه کنیم زمانی که تولید کننده بتواند کالای خود را با قیمت رقابتی در بازار عرضه کند و مصرف کننده هم حق تعیین قیمت را داشته باشد، تولید کننده مسیر افزایش کیفیت محصولات خود را برای حضور در بازار رقابتی طی می‌کند و مصرف کننده نیز می‌تواند کالایی با کیفیت بهتر را انتخاب و خرید کند، بنابراین شیوه‌ای که اخیرا در مورد عرضه در بورس انتخاب شده، بهترین شیوه ممکن در شرایط فعلی است که حمایت از تولید کننده و مصرف کننده به شکل واقعی عیان می‌شود.

روش قبلی شورای رقابت نتیجه نداد

پارچینی در ادامه به ورود شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو اشاره کرد و گفت: باید به قانون گذار این حق را داد زمانیکه تولید وضعیت انحصاری پیدا می‌کند باید نهاد ثالثی بتواند آن را مدیریت کند اما واقعیت آن است که نحوه قیمت گذاری محصولات و تجربه گذشته تجربه موفقی نبوده و همیشه از جیب سرمایه گذاران و تولیدکنندگان هزینه شده و در نهایت هم افرادی که واسطه گر بودند و رانت داشتند توانستند از این امتیاز بهره مند شوند در حالیکه مصرف کننده نهایی در اکثر موارد از این موضوع بهره‌مند نشده است.

وی عنوان کرد: این در حالی است که می‌توان مدیریت قیمت محصولات را از طریق بورس کالا و به واسطه افزایش عرضه‌ها انجام داد تا عرضه و تقاضا قیمت عادلانه را تعیین کند زیرا در این روش قیمت‌ها به صورت شفاف روی تابلو رفته و واسطه‌ای وجود ندارند که قیمت های ساختگی و جهت دهنده را به بازار ارائه دهد و هرکسی در این رقابت‌ها در بورس کالا ورود پیدا می‌کند خریدار واقعی و مصرف کننده نهایی است و قیمتی که از تابلو استخراج می‌شود قیمت واقعی‌تری برای محصول است.

سودآوری تولیدکنندگان

مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورس عنوان کرد: آخرین گزارشی که از عملکرد ۹ ماهه ایران خودرو منتشر شد نشان داد که در این دوره شرکت توانسته است به سودآوری برسد که یکی از عوامل این موضوع عرضه محصولات در بورس کالا بود زیرا قیمت معامله شده بالاتر از قیمت‌های دستوری بود که در گذشته اعلام می‌شد؛ البته قیمت‌های کشف شده نیز پایین تر از قیمت بازار بود به عبارتی تولید کننده توانست کالای خود را با قیمت بهتری بفروشد و سودی را شناسایی کند و مصرف کننده نیز توانست کالا را با قیمت پایین‌تری از بازار به دست بیاورد در واقع هزینه کمتری را در این حوزه پرداخت کند.

وی تصریح کرد: اگر با افق بلند مدت به موضوع نگاه کنیم می‌توانیم شاهد باشیم که جریان سودآوری و رقابت در تعیین قیمت باعث می‌شود تا تولید کننده به سمت تولید کالاهای با کیفیت تر حرکت کند و خریداران را ترغیب کند، این امر در بلندمدت باعث افزایش کیفیت محصول و افزایش رضایت مشتریان می‌شود و از سوی دیگر فضای دلالی و واسطه‌گری را در این صنعت پایان می‌دهد.

پارچینی عنوان کرد: باید توجه کنیم شرکت‌های تولیدی سرمایه مردم هستند و براساس سرمایه مردم شکل گرفته‌اند؛ بنابراین نمی‌شود از جیب افرادی که سرمایه‌های خود را چه به لحاظ کسب منفعت چه به لحاظ کمک به تولید مصرف کردند به خطر بیاندازیم تا عده خاصی با رانت‌هایی که دارند بتوانند منافع را از جیب سهامداران به جیب خود منتقل کنند و مردم نیز در این میان متضرر شوند در این صورت هم تولید کننده آسیب می‌بیند هم مصرف کننده و فقط افرادی که دلال هستند از این شرایط بهره مند شوند.

مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورسگفت: این موضوع در گذشته با انتقادهای زیادی از سمت مصرف کننده مواجه بوده البته شاید این حق را هم می‌شود به تولید کننده داد که با زیان‌هایی که شناسایی می کردند نتوانند محصولات با کیفیت بیشتری تولید کنند.

وی در پایان تصریح کرد: امیدوارم مسیر عرضه خودرو در بورس کالا با قدرت ادامه‌دار باشد و به آینده تولید کشور و افزایش فضای رقابتی در تولید محصول با کیفیت در این صنعت کمک کند زیرا بورس تنها بازاری است که شفافیت بیشتری نسبت به سایر بازارها دارد و سیاست‌گذار با معاملات خودرو در بورس کالا می‌تواند تصمیمات صحیح و براساس آمارهای دقیق بگیرد.

منبع: ایرنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1107
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

درحالیکه شنیده شده بود سامانه یکپارچه خودرو به طور کامل حذف شده و عرضه خودرو به صورت مستقیم توسط خودروساز صورت می گیرد، اکنون زمزمه هایی از دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو شنیده می شود. ظاهرا دور سوم سامانه یکپارچه فروش خودرو در شرایطی برگزار می شود که ایران خودرو و سایپا از تعهدات خود عقب هستند و این دو شرکت غایبین اصلی این دور سامانه خواهند بود.

گروه خودروسازی سایپا و گروه مپنا با هدف استفاده از فناوری‌های نوین و برقی‌سازی خودروهای سواری و تجاری گروه سایپا،‌ تفاهم‌نامه تولید و تامین سلول و باتری پک خودروهای برقی را امضاء کردند.

یکی از واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با ساخت سنسور اکسیژن یکی از چالش‌های خودروسازان داخلی را رفع کرد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: با بلاتکلیفی موجود در تامین نقدینگی زنجیره خودروسازی و قطعه سازان، به نظر می‌رسد افزایش تیراژ ۳۰ درصدی مد نظر خودروسازان تا پایان سال محقق نخواهد شد.

یک کارشناس صنعت خودرو نسبت به بروز بحران در صنعت خودرو و قطعه‌سازی هشدار داد و تاکید کرد که ما ممکن است در آینده نزدیک، دچار توقف خطوط تولید شویم.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور  گفت: استراتژی و برنامه مشخصی برای تولید خودروهای برقی سواری و تجاری در کشور وجود ندارد، در حالی که گام نخست برای تحقق این مهم در کشور است.

اندیشکده امیرکبیر در تحلیلی اعلام کرد: قیمت فروش عمده خودروهای سایپا و ایران خودرو نظیر کوییک و پژو پارس ارزان‌تر از ارزان‌ترین خودروهای خارجی است، البته این به معنای سوء مدیریت و اهمال کاری در ایران خودرو و سایپا نیست.

بر اساس آمار و ارقامی که رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه در سال گذشته اعلام کرد، در ایران سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی در بخش‌هایی نظیر برق، بنزین، گازوئیل و…، از سوی دولت به مردم داده می‌شود. که رقم بسیار هنگفتی است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: اکنون رقبای ایران در بازار قطعات روسیه، ترکیه و چین هستند؛ اما مزیت نزدیکی مسیر، ایران را در اولویت قرار داده و حل مشکل تبادلات بانکی، مسیر فعالیت را هموار‌تر کرده است.

در شرایطی که خودروسازان جهان نزدیک به دهه است که در حال تحقیق و توسعه خودروهای برقی هستند و کشوری مانند چین نیز در این میان تبدیل به پیشتاز این عرصه شده است اما خودروسازان ایرانی با محصولاتی نظیر خودرو ریرا برقی و خودرو تارا برقی تازه در ابتدای این مسیر قرار دارند. توسعه خودروهای برقی نیازمند یک حمایت همه جانبه از سوی نهادهای مختلف از شهرداری‌ها تا سیستم بانک‌داری و نهادهای دولتی است.

در مرداد سال ۱۴۰۲ شاخص فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات برمبنای شرکتهای بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۳۰.۵درصدی و نسبت به ماه قبل کاهش ۴۱.۸درصدی داشته است.

بیش از یک دهه است که صنعت خودروسازی با قیمت گذاری دستوری برای خودروهای تولیدی بخش دولتی دست و پنچه نرم می کند و به تازگی این موضوع به خودروهای تولیدی بخش خصوصی نیز سرایت پیدا کرده است. تصدی گری دولت تنها در بخش قیمت گذاری نبوده و اکنون نحوه فروش را هم به خودروساز دیکته می کند. بدین ترتیب عملا خودروساز هیچ اختیاری از خود در زمینه قیمت گذاری و تعیین شرایط فروش نداشته و تمام دستورها از سوی دولت دیکته می شود. همین سیاست های غیرکارشناسی و غلط دولت در این سالها ضربه سنگینی به قطعه سازان و خودروسازان زده و اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می برند.

عضو هیات مدیره انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: بن‌بست قیمت‌گذاری دستوری همراه با زیان انباشته ایران‌خودرو و سایپا، خودروسازی و قطعه سازی را را به بحران نزدیک کرده است.

 عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به رقابت سرسخت ایران و چین در بازار قطعه و خودرو روسیه اظهار داشت: با توجه به قیمت تمام شده بالا قطعات خودرو در ایران قاعدتا قطعه سازان چینی سهم بیشتری در بازار روسیه خواهند داشت. مگر اینکه دولت شرایط را برای افزایش توان رقابتی صنعتگران کشور در روسیه فراهم کند.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: در صورتی که دو موضوع اساسی قیمت‌گذاری دستوری و مدیریت دولتی از سر صنعت خودروسازی برداشته شود، این صنعت حال و روز بهتری خواهد داشت. این در حالی است که در شرایط فعلی همگان بر طبل واردات می‌کوبند و تامین ارز مورد نیاز این صنعت، خود چالش و سوالی اساسی است.

با وجود پتانسیل بسیار بالای صنعت قطعه سازی و خودروسازی در ایران، این صنعت به دلیل سیاست های غلط دولت های پیشین و فعلی عقب مانده است. اما این عقب ماندگی نباید باعث شود که ما به این صنعت پشت کنیم و کمر به نابودی آن ببندیم. چراکه داشتن صنعت خودروسازی که خود یکی از صنایع پیشران است، آرزوی بسیاری از کشورهای دنیاست و کشورهای همسایه است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، در نامه‌ای خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اساسی‌ترین مشکلات و چالش‌های بحران زا در صنعت قطعه سازی کشور، خواستار جلسه‌ای حضوری با وزیر صنعت جهت تبیین این شرایط شده است.

امروز دارا بودن واحد‌های تحقیق و توسعه برای شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا این واحد‌ها در زمینه توسعه محصول می‌توانند بسیار مثرثمر باشند و قطعه‌سازان را با تکنولوژی‌های روز مجهز سازند.

بررسی صورت‌های مالی تلفیقی ایران‌خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان می دهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکت ها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: با توجه به عدم تدوین شیوه‌نامه تامین قطعات خودروهای وارداتی، واردات خودرو و قطعه خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور رشد کلان اقتصادی در کشور و دستیابی به مواهب توسعه، ناگزیر از رشد فناوری و دانش فنی تولید هستیم.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: با پایان یافتن سناریوی قرعه‌کشی خودرو از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، ‌تغییرات گسترده‌ای انجام شد که مهمترین آن حذف قرعه‌کشی و ایجاد سامانه یکپارچه برای تخصیص نوبت حتی به متقاضیان واقعی خودرو بود. اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه رو به کاهش است و تداوم می‌یابد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است