مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورس:

 مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با اعتقاد بر عدم موفقیت روش قبلی شورای رقابت اعلام کرد: شرکت‌های تولیدی سرمایه مردم هستند و براساس سرمایه مردم شکل گرفته‌اند، بنابراین نمی‌شود با سرکوب قیمت خودرو، توقع تعادل بازار و رشد کیفیت خودرو را از تولیدکنندگان داشت.

شرکت‌های تولیدی سرمایه مردم هستند/ روش قبلی شورای رقابت نتیجه نداد

«سید مهدی پارچینی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا اعلام کرد: عرضه‌هایی که در تابلوی بورس کالا انجام شد نشان داد قیمت‌های معامله شده بالاتر از قیمت کارخانه اما به مراتب پایین‌تر از قیمت بازار است، در حالی که در گذشته در قیمت فروش محصول در حق تولید کننده اجحاف می‌شد و افراد عادی هم که از بازار خریداری می‌کردند، سودی را به دلال‌ها پرداخت می‌کردند و این نشان از عدم شیوه اقتصادی در انجام مکانیزم فروش بود.

وی افزود: اگر بخواهیم از بعد اقتصادی به موضوع نگاه کنیم زمانی که تولید کننده بتواند کالای خود را با قیمت رقابتی در بازار عرضه کند و مصرف کننده هم حق تعیین قیمت را داشته باشد، تولید کننده مسیر افزایش کیفیت محصولات خود را برای حضور در بازار رقابتی طی می‌کند و مصرف کننده نیز می‌تواند کالایی با کیفیت بهتر را انتخاب و خرید کند، بنابراین شیوه‌ای که اخیرا در مورد عرضه در بورس انتخاب شده، بهترین شیوه ممکن در شرایط فعلی است که حمایت از تولید کننده و مصرف کننده به شکل واقعی عیان می‌شود.

روش قبلی شورای رقابت نتیجه نداد

پارچینی در ادامه به ورود شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو اشاره کرد و گفت: باید به قانون گذار این حق را داد زمانیکه تولید وضعیت انحصاری پیدا می‌کند باید نهاد ثالثی بتواند آن را مدیریت کند اما واقعیت آن است که نحوه قیمت گذاری محصولات و تجربه گذشته تجربه موفقی نبوده و همیشه از جیب سرمایه گذاران و تولیدکنندگان هزینه شده و در نهایت هم افرادی که واسطه گر بودند و رانت داشتند توانستند از این امتیاز بهره مند شوند در حالیکه مصرف کننده نهایی در اکثر موارد از این موضوع بهره‌مند نشده است.

وی عنوان کرد: این در حالی است که می‌توان مدیریت قیمت محصولات را از طریق بورس کالا و به واسطه افزایش عرضه‌ها انجام داد تا عرضه و تقاضا قیمت عادلانه را تعیین کند زیرا در این روش قیمت‌ها به صورت شفاف روی تابلو رفته و واسطه‌ای وجود ندارند که قیمت های ساختگی و جهت دهنده را به بازار ارائه دهد و هرکسی در این رقابت‌ها در بورس کالا ورود پیدا می‌کند خریدار واقعی و مصرف کننده نهایی است و قیمتی که از تابلو استخراج می‌شود قیمت واقعی‌تری برای محصول است.

سودآوری تولیدکنندگان

مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورس عنوان کرد: آخرین گزارشی که از عملکرد ۹ ماهه ایران خودرو منتشر شد نشان داد که در این دوره شرکت توانسته است به سودآوری برسد که یکی از عوامل این موضوع عرضه محصولات در بورس کالا بود زیرا قیمت معامله شده بالاتر از قیمت‌های دستوری بود که در گذشته اعلام می‌شد؛ البته قیمت‌های کشف شده نیز پایین تر از قیمت بازار بود به عبارتی تولید کننده توانست کالای خود را با قیمت بهتری بفروشد و سودی را شناسایی کند و مصرف کننده نیز توانست کالا را با قیمت پایین‌تری از بازار به دست بیاورد در واقع هزینه کمتری را در این حوزه پرداخت کند.

وی تصریح کرد: اگر با افق بلند مدت به موضوع نگاه کنیم می‌توانیم شاهد باشیم که جریان سودآوری و رقابت در تعیین قیمت باعث می‌شود تا تولید کننده به سمت تولید کالاهای با کیفیت تر حرکت کند و خریداران را ترغیب کند، این امر در بلندمدت باعث افزایش کیفیت محصول و افزایش رضایت مشتریان می‌شود و از سوی دیگر فضای دلالی و واسطه‌گری را در این صنعت پایان می‌دهد.

پارچینی عنوان کرد: باید توجه کنیم شرکت‌های تولیدی سرمایه مردم هستند و براساس سرمایه مردم شکل گرفته‌اند؛ بنابراین نمی‌شود از جیب افرادی که سرمایه‌های خود را چه به لحاظ کسب منفعت چه به لحاظ کمک به تولید مصرف کردند به خطر بیاندازیم تا عده خاصی با رانت‌هایی که دارند بتوانند منافع را از جیب سهامداران به جیب خود منتقل کنند و مردم نیز در این میان متضرر شوند در این صورت هم تولید کننده آسیب می‌بیند هم مصرف کننده و فقط افرادی که دلال هستند از این شرایط بهره مند شوند.

مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورسگفت: این موضوع در گذشته با انتقادهای زیادی از سمت مصرف کننده مواجه بوده البته شاید این حق را هم می‌شود به تولید کننده داد که با زیان‌هایی که شناسایی می کردند نتوانند محصولات با کیفیت بیشتری تولید کنند.

وی در پایان تصریح کرد: امیدوارم مسیر عرضه خودرو در بورس کالا با قدرت ادامه‌دار باشد و به آینده تولید کشور و افزایش فضای رقابتی در تولید محصول با کیفیت در این صنعت کمک کند زیرا بورس تنها بازاری است که شفافیت بیشتری نسبت به سایر بازارها دارد و سیاست‌گذار با معاملات خودرو در بورس کالا می‌تواند تصمیمات صحیح و براساس آمارهای دقیق بگیرد.

منبع: ایرنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1107
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صمت گفت: خودروسازان داخلی با همراهی زنجیره تامین موفق به تولید یک میلیون و ۳۴۸هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۱ شدند و رشد ۴۰درصدی در مقایسه با سال ۱۴۰۰ ثبت کردند.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور با اشاره به رشد ۲۵ درصدی در شمارگان تولید خودرو در سال جاری، گفت: شاه‌کلید موفقیت برنامه‌های سال ۱۴۰۲ تولید خودرو در کشور، تعیین‌تکلیف و اصلاح شیوه قیمت‌گذاری، همچنین تامین نقدینگی و پیش‌نیازهای این صنعت است.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت معدن و تجارت از عرضه تندر ۹۰ پیشرفته از فروردین‌ماه با همکاری روس‌ها خبر داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه عرضه‌ها در بازار سرمایه بر اساس ضوابط قانونی موجود امکان‌پذیر است، گفت: مجلس تمام‌قد از توسعه حوزه فعالیت‌های بازار سرمایه حمایت می‌کند و کمک می‌کنیم تا آنچه را که به عنوان چالش‌ها در حوزه اقتصادی کشور وجود دارد را با تدابیر علمی پیگیری کنیم.

یک کارشناس اقتصادی با ابراز اینکه سال‌های گذشته قیمت‌ها عموماً توسط دلالان و نمایشگاه‌داران اتومبیل و بعد هم توسط سایت‌های مختلف تعیین می‌شد، گفت: عرضه خودرو در بورس کالا باعث می‌شود عملاً امکان مواجهه با بازار منطقی خودرو داشته باشیم.

بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌های جداگانه از پذیرش چهار خودرو جدید متعلق به ۴ شرکت در این بورس خبر داد.

رئیس انجمن همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور اگر چه به ظرفیت خوب قطعه سازان داخلی برای افزایش تولید خودرو در سال ۱۴۰۲ تاکید دارد اما معتقد است که با وجود ظرفیت بالایی که در زنجیره تامین خودروسازان موجود است، اما همچنان در بخشی‌هایی از جمله تولید موتور و گیربکس کمبودهایی وجود دارد که خودروسازان در حال جبران این نقایص هستند.

این روزها افزایش نرخ ارز از یک سو، عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و تلاطمات بازار که محدود شدن عرضه مواد اولیه یا عدم فروش آنها را به دنبال داشته است، بر مشکلات قطعه سازان افزوده است. مشکلاتی که از کمبود قطعه در ماه های آینده و کاهش تیراژ خودروسازان خبر می‌دهد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: دغدغه اصلی ما برای عرضه خودرو در بورس کالا این است که مصرف‌کننده به کالای مورد نیاز خود با قیمت مناسب برسد، همچنین تولیدکننده به نحوی کالای خود را بفروشد که ادامه حیات دهد و رشد و توسعه داشته باشد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قرار بر این بود که واردات در بورس کالا انجام شود، اما بر اساس مصوبه هیات دولت قرار است در سامانه یکپارچه خودرو عرضه شود و فعلا عرضه‌ای در بورس کالا نداریم.

پویش تشکل‌ها در آستانه انتخابات دوره دهم اتاق‌های سراسر کشور، قصد دارد متناسب با آرمان‌ها و معیارهای تعریف شده در بیانیه خود، نمایندگانی شایسته‌ را به کارآفرینان و فعالان اقتصادی معرفی کند.

رییس انجمن تخصصی همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور گفت: مطابق توافق انجام شده با خودروسازان، طی ماه های آینده قراردادهای فیمابین قطعه سازان و خودروسازان شناور خواهد شد.

مدیرکل خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: رکورد تولید ماهانه خودرو در پنج سال اخیر با تولید ۱۳۱ هزار خودرو در بهمن ماه سال جاری شکسته شد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با تاکید بر اینکه تداوم دشواری تامین ارز، منجر به افت تیراژ تولید خودرو می شود، خواستار آن شد تا بانک مرکزی، بانک ها و دستگاه های ذیربط، قطعه سازان را دریابند.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به تفاهم ۷۰۰ میلیون یورویی در زمینه خودرو و قطعات با روسیه که در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو صورت گرفته بود، گفت: قرارداد صادرات ۴۵ هزار دستگاه خودرو سایپا به این کشور به ارزش ۴۵۰ میلیون یورو به امضا رسید.

مدیر کالایی یک کارگزاری بازار سرمایه با بیان اینکه در صورت عرضه خودرو در بورس سود دلالان مابین مصرف‌کننده و تولیدکننده تقسیم خواهد شد، گفت: اگر عرضه‌ها در این بازار متناسب با عرضه و تقاضا در بازار صورت بگیرد، کشف نرخ به درستی انجام می‌شود و خودروسازان می‌توانند به سود مدنظر دست پیدا کنند.

 سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس گفت: امیدواریم به کمک شفافیت بورس و عرضه خودروها در این بازار، دست مافیای خودرو قطع شود که در این حوزه با مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس از سال آینده طبق قانون، کل خودروها در بورس عرضه می‌شود.

مدیرعامل ایران خودرو گفت: این گروه صنعتی فعلاً برنامه‌ای برای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها ندارد، بلکه به دنبال افزایش عرضه در بورس کالا است.

یک نماینده مجلس موافقت ۱۰۰درصدی خود برای عرضه خودرو در بورس را اعلام کرد و گفت: از این مسیر، شفافیت در عرضه و تقاضا ایجاد شده و با رشد عرضه‌ها علاوه بر حذف رانت، اعتماد مردم نیز جلب شده و به مرور قیمت‌ها نیز متعادل و واقعی خواهند شد.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت‌گذاری‌های شورای رقابت در دهه‌های گذشته سیگنال‌های اشتباهی به جامعه داد و محصولاتی که در آنها رقابت‌پذیر بودیم را از رده خارج می‌کردیم.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص مطالبات قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: پیگیری و تلاش می‌کنیم که آن دسته از گروه‌های قطعه‌سازی که مهلت دریافت مطالبات ۱۲۰ روزه آنها از خودروسازان رد شده است تا عید امسال معوقات خود را دریافت کنند.

یک کارشناس بازار سرمایه گفت که با عرضه خودرو در بورس شاهد حذف رانت ناشی از فاصله قیمت کارخانه و بازار آزاد هستیم و همه نهادها باید با روش بلندمدت شرایط را برای عرضه مستمر خودروها در بورس مهیا کنند تا با اعلام برنامه عرضه‌ها، مردم نسبت به خرید مناسب‌تر از بورس امکان برنامه‌ریزی داشته باشند. 

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است