مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورس:

 مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با اعتقاد بر عدم موفقیت روش قبلی شورای رقابت اعلام کرد: شرکت‌های تولیدی سرمایه مردم هستند و براساس سرمایه مردم شکل گرفته‌اند، بنابراین نمی‌شود با سرکوب قیمت خودرو، توقع تعادل بازار و رشد کیفیت خودرو را از تولیدکنندگان داشت.

شرکت‌های تولیدی سرمایه مردم هستند/ روش قبلی شورای رقابت نتیجه نداد

«سید مهدی پارچینی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا اعلام کرد: عرضه‌هایی که در تابلوی بورس کالا انجام شد نشان داد قیمت‌های معامله شده بالاتر از قیمت کارخانه اما به مراتب پایین‌تر از قیمت بازار است، در حالی که در گذشته در قیمت فروش محصول در حق تولید کننده اجحاف می‌شد و افراد عادی هم که از بازار خریداری می‌کردند، سودی را به دلال‌ها پرداخت می‌کردند و این نشان از عدم شیوه اقتصادی در انجام مکانیزم فروش بود.

وی افزود: اگر بخواهیم از بعد اقتصادی به موضوع نگاه کنیم زمانی که تولید کننده بتواند کالای خود را با قیمت رقابتی در بازار عرضه کند و مصرف کننده هم حق تعیین قیمت را داشته باشد، تولید کننده مسیر افزایش کیفیت محصولات خود را برای حضور در بازار رقابتی طی می‌کند و مصرف کننده نیز می‌تواند کالایی با کیفیت بهتر را انتخاب و خرید کند، بنابراین شیوه‌ای که اخیرا در مورد عرضه در بورس انتخاب شده، بهترین شیوه ممکن در شرایط فعلی است که حمایت از تولید کننده و مصرف کننده به شکل واقعی عیان می‌شود.

روش قبلی شورای رقابت نتیجه نداد

پارچینی در ادامه به ورود شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو اشاره کرد و گفت: باید به قانون گذار این حق را داد زمانیکه تولید وضعیت انحصاری پیدا می‌کند باید نهاد ثالثی بتواند آن را مدیریت کند اما واقعیت آن است که نحوه قیمت گذاری محصولات و تجربه گذشته تجربه موفقی نبوده و همیشه از جیب سرمایه گذاران و تولیدکنندگان هزینه شده و در نهایت هم افرادی که واسطه گر بودند و رانت داشتند توانستند از این امتیاز بهره مند شوند در حالیکه مصرف کننده نهایی در اکثر موارد از این موضوع بهره‌مند نشده است.

وی عنوان کرد: این در حالی است که می‌توان مدیریت قیمت محصولات را از طریق بورس کالا و به واسطه افزایش عرضه‌ها انجام داد تا عرضه و تقاضا قیمت عادلانه را تعیین کند زیرا در این روش قیمت‌ها به صورت شفاف روی تابلو رفته و واسطه‌ای وجود ندارند که قیمت های ساختگی و جهت دهنده را به بازار ارائه دهد و هرکسی در این رقابت‌ها در بورس کالا ورود پیدا می‌کند خریدار واقعی و مصرف کننده نهایی است و قیمتی که از تابلو استخراج می‌شود قیمت واقعی‌تری برای محصول است.

سودآوری تولیدکنندگان

مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورس عنوان کرد: آخرین گزارشی که از عملکرد ۹ ماهه ایران خودرو منتشر شد نشان داد که در این دوره شرکت توانسته است به سودآوری برسد که یکی از عوامل این موضوع عرضه محصولات در بورس کالا بود زیرا قیمت معامله شده بالاتر از قیمت‌های دستوری بود که در گذشته اعلام می‌شد؛ البته قیمت‌های کشف شده نیز پایین تر از قیمت بازار بود به عبارتی تولید کننده توانست کالای خود را با قیمت بهتری بفروشد و سودی را شناسایی کند و مصرف کننده نیز توانست کالا را با قیمت پایین‌تری از بازار به دست بیاورد در واقع هزینه کمتری را در این حوزه پرداخت کند.

وی تصریح کرد: اگر با افق بلند مدت به موضوع نگاه کنیم می‌توانیم شاهد باشیم که جریان سودآوری و رقابت در تعیین قیمت باعث می‌شود تا تولید کننده به سمت تولید کالاهای با کیفیت تر حرکت کند و خریداران را ترغیب کند، این امر در بلندمدت باعث افزایش کیفیت محصول و افزایش رضایت مشتریان می‌شود و از سوی دیگر فضای دلالی و واسطه‌گری را در این صنعت پایان می‌دهد.

پارچینی عنوان کرد: باید توجه کنیم شرکت‌های تولیدی سرمایه مردم هستند و براساس سرمایه مردم شکل گرفته‌اند؛ بنابراین نمی‌شود از جیب افرادی که سرمایه‌های خود را چه به لحاظ کسب منفعت چه به لحاظ کمک به تولید مصرف کردند به خطر بیاندازیم تا عده خاصی با رانت‌هایی که دارند بتوانند منافع را از جیب سهامداران به جیب خود منتقل کنند و مردم نیز در این میان متضرر شوند در این صورت هم تولید کننده آسیب می‌بیند هم مصرف کننده و فقط افرادی که دلال هستند از این شرایط بهره مند شوند.

مدیر سابق نظارت بر بورس‌های سازمان بورسگفت: این موضوع در گذشته با انتقادهای زیادی از سمت مصرف کننده مواجه بوده البته شاید این حق را هم می‌شود به تولید کننده داد که با زیان‌هایی که شناسایی می کردند نتوانند محصولات با کیفیت بیشتری تولید کنند.

وی در پایان تصریح کرد: امیدوارم مسیر عرضه خودرو در بورس کالا با قدرت ادامه‌دار باشد و به آینده تولید کشور و افزایش فضای رقابتی در تولید محصول با کیفیت در این صنعت کمک کند زیرا بورس تنها بازاری است که شفافیت بیشتری نسبت به سایر بازارها دارد و سیاست‌گذار با معاملات خودرو در بورس کالا می‌تواند تصمیمات صحیح و براساس آمارهای دقیق بگیرد.

منبع: ایرنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1107
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صنعت معدن تجارت از واردات ۸ تا ۱۰ هزار خودروی برقی به کشور طی ۳ ماه آینده خبر داد.

در مراسمی با حضور «عباس علی آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت، خط تولید لنت دیسکی شرکت «آسیا لنت» در سمنان افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

در جریان سفر رییس‌جمهور و هیات دولت به استان سمنان، «عباس علی‌آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در شرکت قطعه سازی «سامفر» از نزدیک به بازدید از خطوط تولید و محصولات این شرکت پرداخت و در جریان روند تولید در این شرکت بزرگ تولیدکننده قطعات حساس خودرویی قرار گرفت.

گمرک ایران برای اولین بار با بررسی ۲۶۱ کد تعرفه، جزئیاتی از واردات اجزاء و قطعات خودرو و موتورسیکلت در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه برخی استانداردهای الزامی تعریف شده برای صنعت خودرو، کاربردی در کشورمان ندارد، بر لزوم پالایش مجدد این استانداردها تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان، امسال یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اینکه استانداردهای۱۲۰گانه برای تولید خودرو تدوین شده که اکثریت آن‌ها رفاهی هستند، بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و شرایط لازم آن‌ها برای تحقق تاکید کرد و گفت که تصمیم‌گیری برای اجرای این استانداردها بر عهده‌ شورای عالی استاندارد است.

رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: خودروسازان به دلیل مساله قیمت در استفاده از قطعات سطح کیفی تعریف کرده اند و حتی در نظر داشتند در دو برند قطعات را عرضه کنند؛ یک سری برندهایی که قیمت پایین تری دارد و یک سری برندهایی که قیمت بالاتری دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، ضمن تاکید بر توسعه و گسترش خودروهای چینی با افزایش فعالیت خودروسازان چینی و تداوم واردات، نسبت به «چینی‌زده شدن» صنعت خودرو هشدار داده و گفت قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند.

 رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به اینکه کیفیت تولید کالاها ناشی از درخواست و نیاز تحویل‌گیرندگان است، گفت: تولیدکنندگان بر اساس نیاز و کیفیت مد نظر خودروسازان قطعه تولید می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش‌های «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پیشبرد اهداف این وزارتخانه و پیشگیری و مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی تقدیر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مساله قیمت‌گذاری خودرو در ایران پرداخت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران ضمن تاکید بر اینکه خارجی بودن قطعات، دلیلی بر با کیفیت بودن آن‌ها نیست و زمانی‌که کالای بی‌کیفیت و تقلبی وارد کشور شود، جمع کردن آن در سطح توزیع بسیار سخت خواهد بود، معتقد است با اینکه تحریم‌ها دست بسیاری از تولیدکنندگان را در واردات ماشین‌آلات روز دنیا بسته است، اما طی سال‌های اخیر در زمینه تولید کالاهای فوق ایمنی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و حتی آن‌ها را صادر کرده‌ایم.

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، اعلام کرده است که ایران توانسته جایگاه شانزدهم جهان از نظر میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

سال ۱۴۰۲ یکی از زیان‌بارترین سال‌ها برای خودروسازان دولتی بود. امیرحسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت و کارشناس بازار خودرو، سال ۱۴۰۳ را یکی از پیچیده‌ترین سال‌های خودروسازان می‌داند.

عملکرد تولیدی خودروسازان کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که خصوصی ها با رشد سهم ۲۳ درصدی از کل مجموع تولید خودروی کشور (۱.۳ میلیون دستگاه) سهم ۳۰۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به یکساله ۱۴۰۱ رشد ۵۸ درصدی یافته است؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور با سهم ۷۷ درصدی از مجموع تولید، افت ۰.۹ درصدی تولید را ثبت کرده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران به بازار گفت: تا پایان سال جاری یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو تولید خواهد شد، براین اساس ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از برنامه وزارت صمت تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی « احمد آقایی» را به عنوان سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جاری حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی یافته است.

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

در مراسم گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد فعالیت شرکت سایپا،‌ رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تأ‌کید کرد که سایپا طی ۲۶ ماه گذشته موفقیت‌های پُرشماری را کسب کرده و در مسیر تحقق انتظارات مردم در حال گام برداشتن است.

بزرگترین مجموعه قطعه سازی جنوب‌شرق کشور توسط رایزکو در دل کویر ایران کلنگ‌زنی شد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است