تحلیلگر حوزه خودرو:

یک تحلیلگر حوزه خودرو گفت: افزایش قیمت پله‌ای، مرحله‌ای و متناسب با تورم خودرو، ضمن تقویت توان تولیدکنندگان، دلالی و سفته‌بازی در این حوزه را کاهش می‌دهد.

افزایش قیمت خودرو باید به صورت مرحله‌ای و متناسب با تورم باشد

به گزارش انجمن صنایع همگن نیرمحرکه و قطعه‌سازی کشور، «حسن کریمی سنجری» در گفت‌وگویی با اشاره به افزایش قیمت متوسط ۲۹ درصدی تولیدات ایران‌خودرو و سایپا که روز گذشته اعلام شد، افزود: نگاهی به آمار تورم نقطه به نقطه منتهی به اسفندماه ۱۴۰۱ حاکی از رشد ۴۶.۵ درصدی تورم است، این در حالی است که همه نهاده‌ها و مواد اولیه تولید خودرو از جمله فولاد، آلومینیوم، مواد پتروشیمی و غیره بیش از این مقدار افزایش قیمت داشته است، اما قیمت خودرو از آذر ۱۴۰۰ ثابت مانده بود.

وی بیان‌داشت: پس از کش و قوس‌های فراوان، شورای رقابت با شکل و شمایلی جدید شکل گرفت که به صورت تخصصی به موضوع قیمت‌گذاری خودرو ورود کرده و از نظر مشورتی مراکز علمی، آموزشی و پژوهشی استفاده می‌کند؛ این در حالی است که در گذشته این شورا عملکردی سیاسی‌محور داشت.

کریمی سنجری خاطرنشان‌کرد: هرچند افزایش قیمت متوسط ۲۹ درصدی که اکنون برای تولیدات دو خودروساز بزرگ کشور لحاظ شده کمتر از نرخ تورم است، اما شاید رشد بزرگتر قیمتی زمینه را برای دومینوی تورم در این حوزه فراهم می‌کرد؛ بر این اساس با لحاظ جمیع شرایط اقتصادی کشور نظر مسوولان شورای رقابت و وزارت صمت بر لحاظ کردن اعداد و ارقام یاد شده قرار گرفت.

وی تصریح‌کرد: در صورتی که قیمت‌ها به صورت پله‌ای و مرحله‌ای متناسب با نرخ تورم و حتی کمتر از آن افزایش یابد، فنر قیمتی آنقدرها فشرده نمی‌شود که به‌یک‌باره نیاز به تحمل افزایش قیمت زیادی باشد.

این تحلیلگر حوزه خودرو خاطرنشان‌کرد: اقدام وزارت صمت در راضی شدن به افزایش قیمت خودروها و پذیرفتن بخشی از انتقادات در این حوزه شجاعانه بود، در صورتی که اگر قرار بود قیمت‌ها افزایش نیابد آن‌گاه شکافی عرضه و تقاضا به حدی می‌شد که هم از توان تولیدکنندگان می‌کاست و هم رانت، دلالی و سفته بازی در این حوزه را افزایش می‌داد.

وی اظهار داشت: بسیاری از دلالان و واسطه‌ها در این ایام منتظر اعلام قیمت‌های بالاتر کارخانه‌ای بودند تا با سوء‌استفاده از شرایط، قیمت‌های بازاری و فضای مجازی را به‌شدت افزایش دهند، این در حالی است که اگر قیمت‌ها به صورت مرحله‌ای و متناسب با تورم رشد نسبی داشته باشد، به قیمت خودرو در بازار فشاری وارد نمی‌شود.

کریمی سنجری تاکید کرد: در این شرایط، سیاستگذار باید هر چه سریعتر فضا را برای عرضه خودروهای وارداتی به بازار فراهم کند تا طرف عرضه تقویت شده و اختلاف عرضه و تقاضا و خلایی که تولیدکنندگان نتوانستند در چهار سال گذشته پُر کنند، کاهش یابد.

وی گفت: اینکه در برخی سگمنت‌ها شاهد افزایش ۴۲ درصدی قیمت‌های کارخانه‌ای هستیم، ناشی از همین فشرده شدن فنر قیمتی در چند سال گذشته است که شوک ابتدایی به بازار وارد خواهد کرد؛ بر این اساس معتقدم افزایش قیمت‌ها باید پله‌ای و مرحله‌ای باشد.

این تحلیلگر حوزه خودرو خاطرنشان‌کرد: مطالعات نشان‌ داده به‌طور متوسط ۱۳ درصد افرادی که در قرعه‌کشی و طرح‌های پیش فروش و غیره شرکت کرده‌اند موفق به دریافت خودرو شده‌اند که به معنای اعطای رانت به بدنه خاصی از جامعه است و عادلانه نیست و این موضوع را باید آن دسته از نمایندگان مجلس که معتقدند افزایش قیمت کارخانه‌ای منجر به تورم می‌شود پاسخ دهند.

پیرو تشکیل کارگروه تخصصی خودرو با راهبری شورای رقابت و تعامل انجام شده بین کارشناسان این شورا با وزارت صمت و خودروسازان، دیروز (یکشنبه، ۲۰ فروردین‌ ۱۴۰۱) قیمت‌های جدید تولیدات ایران‌خودرو و سایپا اعلام شد که به طور میانگین افزایش قیمت آنها ۲۹درصد است.

منبع: جمهوری اسلامی


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1341
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

سرپرست معاونت دفتر واردات گمرک ایران خواستار آن شد تا اصلاحیه قانون قاچاق که قانونی سختگیرانه است، جدی گرفته شود و تولیدکنندگان و قطعه سازان، همه مفاد آن را بخوانند و رعایت کنند.

مدیرکل دفتر تعرفه گمرک گفت: گمرک در تلاش است تا با ارائه تسهیلات ویژه که برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده، در چرخه تامین کالا و اجزا و قطعات برای واحدها نقش سازنده و مثبت داشته باشد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این که تدابیر اتخاذ شده از سوی وزارت صمت و بانک مرکزی سبب تسهیل تامین ارز در شبکه تامین و ایران خودرو شده، تصریح کرد: در حال حاضر تولید روال عادی داشته و چالشی در زمینه تامین و تغذیه خطوط تولید وجود ندارد.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با اعلام اینکه از ابتدای سال جاری تا ۷ خردادماه، این مجموعه ۸۶ هزار و ۶۱۸ دستگاه خودرو تولید کرده است، گفت: از آنجا که توافقات خوبی میان وزارت صمت و بانک مرکزی در خصوص تامین ارز خودروسازان و قطعه سازان صورت گرفته، تولید خودرو سیر افزایشی پیدا کرده است.

سرپرست وزارت صمت گفت: با همکاری مؤثر بانک مرکزی، تأمین ارز صنایع به‌ویژه صنایع خودرو بدون هیچ وقفه‌ای ادامه دارد، ضمن اینکه واردات خودرو با رفع موانع عملیاتی شده و ترخیص این خودروها تسریع شده است.

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صنعت، معدن و تجارت از تامین ارز صنایع خودرو و قطعه سازی در سال جاری خبر داد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور، با اشاره به اعمال محدودیت‌های برق صنایع در آینده نزدیک از برنامه ریزی قطعه سازان برای خرید ژنراتور به منظور تولید و تامین برق خبر داد.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور ضمن تأکید بر اهتمام صنعت برق بر افزایش انرژی برق تحویلی به صنایع در سال رشد تولید، گفت: وزارت نیرو و وزارت صمت برای تأمین برق پایدار صنایع در سال رشد تولید به توافق رسیدند.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رئیس سازمان توسعه تجارت نسبت به توقف قریب‌الوقوع خطوط تولید خودروسازان هشدار داد و خواستار لغو محدودیت سیستمی تخصیص ارز برای صنعت خودرو شد.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان همگن، حضور در نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۳ مسکو را فرصتی برای ارائه توانمندی قطعه سازان و خودروسازان ایرانی برشمرد و گفت: کاهش مشکلات صادراتی و تطابق با استانداردهای روسیه، مسیر شرکت‌های ایرانی را برای حضور پر رنگ در بازار این همسایه شمالی هموار خواهد کرد.

رئیس کمیته ساخت داخل و دانش بنیان انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: هزینه های انجام شده در پروژه های تحقیق و توسعه شرکت‌های قطعه‌سازی، در قالب اعتبار مالیاتی اعطا می شود و معادل آن از مالیات بر عملکرد مربوط به سال انجام هزینه مذکور یا سال های بعد کسر می شود.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو از عدم تخصیص و تامین ارز و قطعی‌های برق به عنوان دو چالش اساسی فراروی صنعت قطعه‌سازی در شرایط کنونی نام برد که تولید و تیراژ قطعات را با مشکل مواجه خواهد کرد.

«ابراهیم دوست‌زاده» عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور می‌گوید: به‌رغم ریزش بازار، حاشیه سود بالای خودروهای داخلی محفوظ است. زیرا بازار هوشمندانه عمل می‌کند و می‌داند بنا بر ارزش واقعی خودروها، ۷۰ درصد از گپ قیمت بین کارخانه و بازار درست است

درحالیکه خودروساز متعهد شده که مطالبات قطعه سازان را ۱۲۰ روزه پرداخت کند، اما برخی از قطعه سازان پس از گذشت ۱۰ ماه هم موفق به دریافت مطالبات خود از خودروساز و علی الخصوص شرکت ساپکو نشده اند.

مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: صنعت برق و صنعت خودرو به واسطه قیمت گذاری دستوری در حال نابودی و کاهش سرمایه‌گذاری هستند گفت: راه اشتباه رفته و تجربه شده قیمت گذاری دستوری کمکی به اقتصاد نخواهد کرد و آب در هاون کوبیدن است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: اکنون مطالبات قطعه سازان و زنجیره تامین از خودروسازان نسبت به سال گذشته افزایش یافته و این مساله سبب می‌شود تا به‌ویژه قطعه‌سازان کوچک امکان تداوم فعالیت‌هایشان کاهش یابد و رو به تعطیلی و تعدیل نیرو بروند.

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت که با اجرای طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی جهت‌دهی معاملات خودرو میسر شده و امکان نقل وانتقال خودرو به مصرف‌کننده واقعی فراهم می‌شود.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور ضمن اشاره به برگزاری نمایشگاه اتومبیلتی روسیه و حضور قطعه‌سازان ایرانی برای دومین سال پیاپی در این نمایشگاه (با مدیریت و برنامه‌ریزی این انجمن)، این مهم را بزرگترین حضور بین‌المللی شرکت‌های ایرانی در تاریخ صنعت نمایشگاهی ایران و نقطه عطفی در اجرای رویکرد صادرات گرا شدن صنایع قطعه‌سازی ایران دانسته است.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: موضوع خودرو در کشور به گونه‌ای شده است که هم خودروساز ناراضی است و هم حکمرانی در این زمینه دچار مشکل شده و هم مردم از قیمت و کیفیت خودرو گله‌مند هستند، پس نیاز است تا در این زمینه بازنگری‌هایی انجام شود.

دبیر انجمن خودروسازان، بیش از ۸۰ درصد تقاضای خودرو را کاذب برشمرد و پاشنه آشیل صنعت خودرو را قیمت گذاری آن دانست.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه نظام قیمت گذاری خودرو باید اصلاح شود، تصریح کرد: عقلانی نیست خودروساز زیان ده، ادامه کار دهد.

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور معتقد است که اگر گره‌های تجارت خارجی باز شود، به‌طور قطع فرآیند قیمت‌گذاری هم اصلاح خواهد شد و به‌تدریج با قیمت‌گذاری دستوری خداحافظی خواهیم کرد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است