یک عضو هیات مدیره انجمن همگن قطعه‌سازان عنوان کرد؛

یک عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان ضمن اشاره به مشکلات تامین و تخصیص ارز معتقد است که کمبود ارز می‌تواند تولید قطعات خودرو را با مشکلاتی مواجه کند.

ضرورت تخصیص ارز به تولید قطعات خودرو

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور، «یوسف حقیقی» در گفت‌وگویی، با بیان اینکه مشکل ارز از چند منظر گوناگون تولیدکننده را با مشکلات روبرو کرده است، اظهار کرد: در شرایط کنونی تامین ارز برای تولیدکنندگان یک مشکل جدی به شمار می‌آید. البته مشکل ارز تنها مربوط به صنف یا حوزه خاصی نیست؛ در حقیقت نه‌تنها در رابطه با تولید قطعات خودرو، بلکه در زمینه‌های مختلف نیز می‌تواند منجر به ایجاد مشکلاتی شود.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو، برخی تصمیم‌ها در زمینه بازار ارز را از دیگر چالش‌های تولیدکنندگان خوانده و گفت: در شرایطی که تولیدکننده به شدت دنبال تامین ارز برای ثبت سفارش و تامین مواداولیه مورد نیاز بود، بدون اطلاع در بهمن ماه ، روال منظم تایید تخصیص ارز متوقف شد؛ پس از آنکه هجمه‌ها و اعتراض‌ها  به دلیل این توقف تایید تخصیص ارز، بالا گرفت، روند تخصیص ارز تنها  ۱۰ روز مانده به پایان سال، آغاز شد که خود زمینه‌ساز بسیاری مشکلات در تولید بود.

وی افزود: این در حالی بود که در ۱۰ روز آخر اسفندماه، عملا صرافی‌ها و کارگزاری‌ها فعالیت نداشته و برای بستن حساب‌های خود اقدام می‌کنند و بانک مرکزی هم ارزی در اختیار صرافی‌ها برای واردات قرار نداد. ضمن اینکه با آغاز سال جدید هم، ۱۴ روز بازار رسما تعطیل بود و صرافی‌ها فعالیتی نداشتند و ارزی هم در کار نبود که عرضه شود. بنابراین ۲۴ روز از مهلت اعتبار ۳۰ روزه تخصیص ارز، در تعطیلات گذشت و پس از تعطیلات هم ارزی در کار نبود.

این فعال صنعت قطعه کشور تصریح کرد: در این بین بانک مرکزی در چنین شرایطی، بخشنامه‌های جدیدی نیز صادر کرد؛ با این مضمون که هر تولیدکننده و بازرگانی که ارز می‌خواهد، به جهت جلوگیری از درخواست‌های کاذب، می‌بایست پنج درصد میزان معادل ریالی ارز درخواستی را در بانک عامل، بلوکه کند و چنانچه در مدت ۳۰ روز مهلت اعتبار تخصیص ارز موفق به تامین ارز نشد و کار به تمدید  تخصیص ارز کشید، بایستی این‌بار ۱۵ درصد معادل ریالی ارز درخواستی را در بانک بلوکه کنند و این درصد به صورت پلکانی افزایش پیدا می‌کند.

حقیقی خاطرنشان کرد: این بدن معناست که چنانچه فعال صنعتی بخواهد برای تامین مواداولیه و خاموش نشدن چراغ خط تولید، واردات انجام دهد، به دلیل عدم امکان تامین ارز ، جریمه خواهد شد؛ بر این اساس علاوه بر اینکه مبلغ قابل توجهی در بانک بلوکه می‌شود، مدت زمان زیادی را هم باید منتظر تایید تخصیص ارز توسط بانک مرکزی و همین طور پس از آن در انتظار تامین ارز بماند.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازان خودرو کشور در پایان پیشنهاد کرد: راهکار پیشنهادی برای برون رفت از این مشکلات، برگشت به واردات بدون انتقال ارز است که طی سال‌های گذشته مجاز بود اما در راستای کنترل نرخ و بازار ارز، این روش در سال‌های گذشته متوقف شد.

منبع: ایسنا


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=1383
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

سرپرست معاونت دفتر واردات گمرک ایران خواستار آن شد تا اصلاحیه قانون قاچاق که قانونی سختگیرانه است، جدی گرفته شود و تولیدکنندگان و قطعه سازان، همه مفاد آن را بخوانند و رعایت کنند.

مدیرکل دفتر تعرفه گمرک گفت: گمرک در تلاش است تا با ارائه تسهیلات ویژه که برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده، در چرخه تامین کالا و اجزا و قطعات برای واحدها نقش سازنده و مثبت داشته باشد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این که تدابیر اتخاذ شده از سوی وزارت صمت و بانک مرکزی سبب تسهیل تامین ارز در شبکه تامین و ایران خودرو شده، تصریح کرد: در حال حاضر تولید روال عادی داشته و چالشی در زمینه تامین و تغذیه خطوط تولید وجود ندارد.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با اعلام اینکه از ابتدای سال جاری تا ۷ خردادماه، این مجموعه ۸۶ هزار و ۶۱۸ دستگاه خودرو تولید کرده است، گفت: از آنجا که توافقات خوبی میان وزارت صمت و بانک مرکزی در خصوص تامین ارز خودروسازان و قطعه سازان صورت گرفته، تولید خودرو سیر افزایشی پیدا کرده است.

سرپرست وزارت صمت گفت: با همکاری مؤثر بانک مرکزی، تأمین ارز صنایع به‌ویژه صنایع خودرو بدون هیچ وقفه‌ای ادامه دارد، ضمن اینکه واردات خودرو با رفع موانع عملیاتی شده و ترخیص این خودروها تسریع شده است.

معاون صنایع حمل و نقل وزیر صنعت، معدن و تجارت از تامین ارز صنایع خودرو و قطعه سازی در سال جاری خبر داد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور، با اشاره به اعمال محدودیت‌های برق صنایع در آینده نزدیک از برنامه ریزی قطعه سازان برای خرید ژنراتور به منظور تولید و تامین برق خبر داد.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور ضمن تأکید بر اهتمام صنعت برق بر افزایش انرژی برق تحویلی به صنایع در سال رشد تولید، گفت: وزارت نیرو و وزارت صمت برای تأمین برق پایدار صنایع در سال رشد تولید به توافق رسیدند.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رئیس سازمان توسعه تجارت نسبت به توقف قریب‌الوقوع خطوط تولید خودروسازان هشدار داد و خواستار لغو محدودیت سیستمی تخصیص ارز برای صنعت خودرو شد.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان همگن، حضور در نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۳ مسکو را فرصتی برای ارائه توانمندی قطعه سازان و خودروسازان ایرانی برشمرد و گفت: کاهش مشکلات صادراتی و تطابق با استانداردهای روسیه، مسیر شرکت‌های ایرانی را برای حضور پر رنگ در بازار این همسایه شمالی هموار خواهد کرد.

رئیس کمیته ساخت داخل و دانش بنیان انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: هزینه های انجام شده در پروژه های تحقیق و توسعه شرکت‌های قطعه‌سازی، در قالب اعتبار مالیاتی اعطا می شود و معادل آن از مالیات بر عملکرد مربوط به سال انجام هزینه مذکور یا سال های بعد کسر می شود.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو از عدم تخصیص و تامین ارز و قطعی‌های برق به عنوان دو چالش اساسی فراروی صنعت قطعه‌سازی در شرایط کنونی نام برد که تولید و تیراژ قطعات را با مشکل مواجه خواهد کرد.

«ابراهیم دوست‌زاده» عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور می‌گوید: به‌رغم ریزش بازار، حاشیه سود بالای خودروهای داخلی محفوظ است. زیرا بازار هوشمندانه عمل می‌کند و می‌داند بنا بر ارزش واقعی خودروها، ۷۰ درصد از گپ قیمت بین کارخانه و بازار درست است

درحالیکه خودروساز متعهد شده که مطالبات قطعه سازان را ۱۲۰ روزه پرداخت کند، اما برخی از قطعه سازان پس از گذشت ۱۰ ماه هم موفق به دریافت مطالبات خود از خودروساز و علی الخصوص شرکت ساپکو نشده اند.

مدیر عامل بورس کالای ایران گفت: صنعت برق و صنعت خودرو به واسطه قیمت گذاری دستوری در حال نابودی و کاهش سرمایه‌گذاری هستند گفت: راه اشتباه رفته و تجربه شده قیمت گذاری دستوری کمکی به اقتصاد نخواهد کرد و آب در هاون کوبیدن است.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: اکنون مطالبات قطعه سازان و زنجیره تامین از خودروسازان نسبت به سال گذشته افزایش یافته و این مساله سبب می‌شود تا به‌ویژه قطعه‌سازان کوچک امکان تداوم فعالیت‌هایشان کاهش یابد و رو به تعطیلی و تعدیل نیرو بروند.

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت که با اجرای طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی جهت‌دهی معاملات خودرو میسر شده و امکان نقل وانتقال خودرو به مصرف‌کننده واقعی فراهم می‌شود.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور ضمن اشاره به برگزاری نمایشگاه اتومبیلتی روسیه و حضور قطعه‌سازان ایرانی برای دومین سال پیاپی در این نمایشگاه (با مدیریت و برنامه‌ریزی این انجمن)، این مهم را بزرگترین حضور بین‌المللی شرکت‌های ایرانی در تاریخ صنعت نمایشگاهی ایران و نقطه عطفی در اجرای رویکرد صادرات گرا شدن صنایع قطعه‌سازی ایران دانسته است.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: موضوع خودرو در کشور به گونه‌ای شده است که هم خودروساز ناراضی است و هم حکمرانی در این زمینه دچار مشکل شده و هم مردم از قیمت و کیفیت خودرو گله‌مند هستند، پس نیاز است تا در این زمینه بازنگری‌هایی انجام شود.

دبیر انجمن خودروسازان، بیش از ۸۰ درصد تقاضای خودرو را کاذب برشمرد و پاشنه آشیل صنعت خودرو را قیمت گذاری آن دانست.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه نظام قیمت گذاری خودرو باید اصلاح شود، تصریح کرد: عقلانی نیست خودروساز زیان ده، ادامه کار دهد.

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور معتقد است که اگر گره‌های تجارت خارجی باز شود، به‌طور قطع فرآیند قیمت‌گذاری هم اصلاح خواهد شد و به‌تدریج با قیمت‌گذاری دستوری خداحافظی خواهیم کرد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است