با وعده‌های سرخرمن مسئولان، حجم مطالبات قطعه سازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشت!

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور ، کمتر از یک هفته کاری به پایان سال ۱۴۰۲ باقی مانده است و کماکان شاهد گلایه قطعه سازان از نحوه پرداخت مطالبات و تداوم مشکلات جدی در پرداخت مطالبات قطعه سازان و تامین نقدینگی زنجیره تامین خودروسازان هستیم. مسائلی که در آستانه سال جدید، قطعه سازان را در پرداخت حقوق و مزایای پایان سال کارکنان و تسویه مطالبات بانکی و مالیاتی و … با مشکل زیادی مواجه کرده است.

البته صنعت خودرو و قطعه سازی کشور در سال‌های اخیر همواره با چالش‌های ریز و درشتی مواجه بوده است؛ از چالش‌های مالی ناشی از سیاست‌های دستوری تا مشکلات ارزی متاثر از شرایط  تحریم ، همگی موجب شده است تا این صنعت در مسیر درستی قرار نداشته باشد و تولید خودروسازان و قطعه سازان هر سال با نوسان مواجه شود.

اما در سال جاری به ‌واسطه کمبود نقدینگی و تدام سیاست‌های اشتباه در قیمت گذاری و فروش، صنعت خودرو با مشکلات بیشتری مواجه شد تا چایی که خودروسازان را در مرز کاهش تولید قرار داد و میزان بدهی خودروسازان به زنجیره تامین را در وضعیت قرمز قرار داد.

به دنبال هشدارهای پی در پی نسبت به وضعیت وخیم قطعه سازی کشور، وزیر صمت در نشستی با قطعه سازی کشور به بررسی مشکلات این صنعت پرداخت؛ نشستی که قرار بود با درایت و پیگیری شخص وزیر، دو چالش ارزی و ریالی قطعه سازان را ظرف مدت کوتاهی برطرف کند.

توقف طرح فروش ۱۲۰ هزار خودرو و عدم تخصیص تسهیلات ۱۵ هزار میلیاردی جه آسیبی به قطعه سازان زد؟

دستاورد این نشست و خوشحالی قطعه سازان از رفع مشکلات زنجیره تامین مدت زیادی طول نکشید و انتشار صورت جلسه‌ بین خودروسازان، معاونان وزارت صمت و قطعه سازان که به خودروسازان اجازه می‌داد ۱۲۰ هزار خودرو را به قیمت حاشیه بازار یعنی ۵ درصد زیر قیمت بازار به فروش‌ برسانند تا بتوانند بدهی خود به قطعه‌سازان را پرداخت کنند، این برنامه را بر هم زد.

گفته می‌شود با توقف فروش ۱۲۰ هزار خودرو در حاشیه بازار و عدم پرداخت تسهیلات به خودروسازان در آستانه آخرین روزهای سال، بدهی خودروسازان به قطعه سازان از مرز ۹۰ همت ( ۹۰ هزار میلیارد تومان ) گذشته است.

مطالبات سنگینی که حالا به گفته آرش محبی نژاد دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور به چالش اساسی قطعه سازان در روزهای پایانی سال تبدیل شده است؛ شرایطی که وی معتقد است اگر چه در سال‌های گذشته هم این صنعت را با چنین مشکلاتی مواجه کرده بود اما امسال در کنار حجم بالایی از مطالبات تعیین تکلیف نشده قطعه سازان که از ۹۰ همت نیز گذشته است، زیان انبوه و انباشته خودروسازان را هم به همراه داشته است.

مطالبات معوق و سررسید گذشته زنجیره تامین به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان رسید 

وی در همین ارتباط به قول و وعده چندباره مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و مدیران عامل خودروسازی در خصوص تسویه مطالبات قطعه سازان اشاره و به خبرنگار پرشین خودرو گفت: در این مدت قطعه سازان هم روی این قول و وعده‌ها حساب باز کردند اما با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و در شرایطی که کمتر از یک هفته کاری به پایان سال باقی مانده است، جمع مطالبات معوق و سررسید گذشته زنجیره تامین به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان ضمن تاکید بر بدهی بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومانی خودروسازان به قطعه سازان تصریح کرد: متاسفانه مسئولان در ماه‌های اخیر همواره وعده سرخرمن دادند و با وجود اینکه قول تسویه مطالبات را پیش از پایان سال داده بودند تاکنون رقمی جهت تسویه مطالبات معوق و سررسید گذشته زنجیره تامین پرداخت نشده است.

محبی نژاد افزود: البته بخشی از مطالبات تعیین تکلیف شده در غالب قراردادهای سه جانبه و خرید دین است که مباحث جداگانه‌ای دارد اما کماکان بیش از ۹۰ همت تومان مطالبات از خودروسازان داریم که ۳۰ هزار میلیارد تومان آن تعیین تکلیف نشده و سررسید گذشته است.

وی گفت: یک روز با اسم فروش ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو در حاشیه بازار و یک روز با عنوان اعطای تسهیلات ۱۰ هزار میلیاردی به ایران خودرو و  ۵ هزار میلیاردی به سایپا خبر درمانی می‌کنند و حالا که در روزهای پایانی سال قرار داریم هنوز خبری از وعده‌های سرخرمن نیست و هیچ اتفاق مثبت و امید بخش و موثری که مشکل نقدینگی قطعه سازان را حل کند تاکنون رخ نداده است.

آخرین وعده‌های مسئولان در پرداخت تسهیلات ۱۵ هزار میلیاردی به خودروسازان عملی می‌شود؟

وی با اشاره به اوضاع اسفناک قطعه سازان و نگرانی شدید از وضعیت نقدینگی روزهای پایانی سال برای پرداخت حقوق و عیدی و پاداش کارکنان تصریح کرد: تنها چند روز بیشتر به پایان سال باقی نمانده است اما همچنان امید داریم که این آخرین وعده‌های مسئولان در خصوص تسهیلات ۱۵ هزار میلیاردی به دو شرکت ایران خودرو و سایپا عملی شود.

این مقام قطعه سازی در انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور همچنین به تغییر یکباره مدیرعامل یکی از شرکت‌های بزرگ خودروسازی در شرایط بحرانی این صنعت اشاره و تاکید کرد: همچنان مشخص نیست که این تغییرات مدیریتی در راستای چه سیاستی است اما اگر مدیرعامل جدید دست پر بر صندلی مدیریت تکیه بزند، امید به ایجاد تحول خواهد بود.

پیش‌بینی افت تولید قطعه سازان در سال ۱۴۰۳

محبی نژاد با اشاره به اینکه در ان سالها قطعه سازان را با گفتار درمانی تا به اینجا کشاندند تصریح کرد: اما دیگر قطعه سازان چیزی در چنته و آهی در بساط ندارند که بخواهند خودروسازان را حمایت کنند و ادامه دهند.

وی گفت: با  وضعیت نه چندان روشن تورم در سال آینده و اوضاع بودجه در سال ۱۴۰۳، نیاز است که برای پر کردن کالا و مواد اولیه صنعت قطعه سازی در سال آینده، قبل از سال جدید بخش قابل توجهی از مطالبات تسویه شود تا بتوان مایجتاج تولید را برای سال آینده تامین کرد در غیر این صورت شاهد افت تولید در سال جدید خواهیم بود.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان در پایان تصریح کرد: البته همچنان مسئولان وزارت صمت با مدیران بانک مرکزی و مدیران عامل در حال رایزنی و مذاکره هستند به همین جهت هنوز امیدوار هستیم که در این چند روز شاهد یک تزریق نقدینگی معقول و موثری به طور مستقیم در زنجیره تامین خودروسازی کشور باشیم.

منبع: پرشین‌خودرو


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=2813
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

مدیر طرح خودروهای برقی وزارت صنعت معدن تجارت از واردات ۸ تا ۱۰ هزار خودروی برقی به کشور طی ۳ ماه آینده خبر داد.

در مراسمی با حضور «عباس علی آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت، خط تولید لنت دیسکی شرکت «آسیا لنت» در سمنان افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

در جریان سفر رییس‌جمهور و هیات دولت به استان سمنان، «عباس علی‌آبادی» وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در شرکت قطعه سازی «سامفر» از نزدیک به بازدید از خطوط تولید و محصولات این شرکت پرداخت و در جریان روند تولید در این شرکت بزرگ تولیدکننده قطعات حساس خودرویی قرار گرفت.

گمرک ایران برای اولین بار با بررسی ۲۶۱ کد تعرفه، جزئیاتی از واردات اجزاء و قطعات خودرو و موتورسیکلت در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه برخی استانداردهای الزامی تعریف شده برای صنعت خودرو، کاربردی در کشورمان ندارد، بر لزوم پالایش مجدد این استانداردها تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان، امسال یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اینکه استانداردهای۱۲۰گانه برای تولید خودرو تدوین شده که اکثریت آن‌ها رفاهی هستند، بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و شرایط لازم آن‌ها برای تحقق تاکید کرد و گفت که تصمیم‌گیری برای اجرای این استانداردها بر عهده‌ شورای عالی استاندارد است.

رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: خودروسازان به دلیل مساله قیمت در استفاده از قطعات سطح کیفی تعریف کرده اند و حتی در نظر داشتند در دو برند قطعات را عرضه کنند؛ یک سری برندهایی که قیمت پایین تری دارد و یک سری برندهایی که قیمت بالاتری دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، ضمن تاکید بر توسعه و گسترش خودروهای چینی با افزایش فعالیت خودروسازان چینی و تداوم واردات، نسبت به «چینی‌زده شدن» صنعت خودرو هشدار داده و گفت قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند.

 رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به اینکه کیفیت تولید کالاها ناشی از درخواست و نیاز تحویل‌گیرندگان است، گفت: تولیدکنندگان بر اساس نیاز و کیفیت مد نظر خودروسازان قطعه تولید می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش‌های «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پیشبرد اهداف این وزارتخانه و پیشگیری و مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی تقدیر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مساله قیمت‌گذاری خودرو در ایران پرداخت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران ضمن تاکید بر اینکه خارجی بودن قطعات، دلیلی بر با کیفیت بودن آن‌ها نیست و زمانی‌که کالای بی‌کیفیت و تقلبی وارد کشور شود، جمع کردن آن در سطح توزیع بسیار سخت خواهد بود، معتقد است با اینکه تحریم‌ها دست بسیاری از تولیدکنندگان را در واردات ماشین‌آلات روز دنیا بسته است، اما طی سال‌های اخیر در زمینه تولید کالاهای فوق ایمنی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و حتی آن‌ها را صادر کرده‌ایم.

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، اعلام کرده است که ایران توانسته جایگاه شانزدهم جهان از نظر میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

سال ۱۴۰۲ یکی از زیان‌بارترین سال‌ها برای خودروسازان دولتی بود. امیرحسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت و کارشناس بازار خودرو، سال ۱۴۰۳ را یکی از پیچیده‌ترین سال‌های خودروسازان می‌داند.

عملکرد تولیدی خودروسازان کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که خصوصی ها با رشد سهم ۲۳ درصدی از کل مجموع تولید خودروی کشور (۱.۳ میلیون دستگاه) سهم ۳۰۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به یکساله ۱۴۰۱ رشد ۵۸ درصدی یافته است؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور با سهم ۷۷ درصدی از مجموع تولید، افت ۰.۹ درصدی تولید را ثبت کرده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران به بازار گفت: تا پایان سال جاری یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو تولید خواهد شد، براین اساس ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از برنامه وزارت صمت تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی « احمد آقایی» را به عنوان سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جاری حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی یافته است.

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

در مراسم گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد فعالیت شرکت سایپا،‌ رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تأ‌کید کرد که سایپا طی ۲۶ ماه گذشته موفقیت‌های پُرشماری را کسب کرده و در مسیر تحقق انتظارات مردم در حال گام برداشتن است.

بزرگترین مجموعه قطعه سازی جنوب‌شرق کشور توسط رایزکو در دل کویر ایران کلنگ‌زنی شد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است