توضیح روابط عمومی انجمن همگن قطعه‌سازی پیرامون مصاحبه دبیر انجمن:

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور در گفت وگو با یکی از رسانه ها، ضمن انتقاد شدید از تصدی گری دولتی در دو خودروساز بزرگ کشور، مدیریت خودروسازی در چنین شرایطی را دشوار توصیف کرده و کمترین تقصیر را در ضرر و زیان خودروسازان برای مدیران این شرکت ها قائل شده است، با این وجود، خبرنگار محترم این رسانه، با تقطیع جملات، تیتری انتخاب کرده که مفهوم اصلی را تغییر داده و مدیریت در خودروسازی را شبیه جوک توصیف کرده است.

روابط عمومی انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، ضمن قدردانی از اصحاب رسانه که همواره در جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه، صنعتگران کشور به ویژه قطعه سازان را یاری رسانده اند، متن کامل و دقیق صحبت های دبیر این انجمن را منتشر می کند.
آرش محبی نژاد در این گفت وگو اظهار کرد: زمانی که قیمت گذاری محصولات صددرصد دستوری است و در مقابل، قیمت مواد اولیه کاملا آزاد، با تبعیت از قیمت های جهانی برمینای فوب خلیج فارس و همچنین نرخ ارز تعیین می شود، مدیرعامل خودروساز کمترین نقش را در ضرر و زیان این شرکت دارد.
محبی نژاد با بیان اینکه نمی توان از این واقعیت تلخ نیز چشم پوشی کرد که قدرت مانور مدیران عامل خودروسازی در حد یک سری مسائل داخلی است، افزود: به عنوان مثال مدیران خودروسازی حتی در صورت کاهش چشمگیر تولید، اجازه تعدیل نیرو ندارند و در مقابل مجبور به استخدام برخی افراد فرمایشی و انتصاب آنها در پست های مدیریتی نیز هستند. دخالت‌های مختلف مجلسی‌ها و دولتی‌ها را نیز باید در نظر گرفت. در چنین شرایطی اگر عالی‌ترین مدیر خودروسازی دنیا را هم بیاورند و در ایران خودرو یا سایپا بگذارند، توفیق چندانی نخواهد داشت.
وی ادامه داد: البته بیان این مشکلات ابداً به این معنی نیست که ضعف مدیریتی در دو خودروساز بزرگ ما وجود نداشته، زیرا صنعت خودرو کشور قطعاً می توانست بهتر از این مدیریت شود، اما در یک نگاه کلان، اگر همه شاخصه‌های مدیریتی اصلاح شود و مدیران خودروسازی نقش خود را به بهترین حالت ممکن ایفا کنند، با ساختار و نظام فعلی صنعت خودرو و با این شیوه سیاست گذاری، توفیق چندانی حاصل نخواهد شد.
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در ادامه پیرامون روند سود و زیان در شرکت‌های خودروسازی داخلی گفت: فرمول محاسبه این سود و زیان بسیار ساده است، سود مساوی درآمد منهای هزینه است و عمده هزینه‌ها از نظر درصدی و وزنی در صنعت خودرو کشور، مواد اولیه و قطعات است که متاسفانه لجام گسیخته و بدون هیچگونه معیاری، با تغییر نرخ های جهانی و تغییر نرخ‌های ارز تغییر می کند.
محبی نژاد افزود: در برابر افزایش لجام گسیخته نهاده های تولید و نرخ ارز، قیمت گذاری محصول نهائی کاملاً دستوری و و با سرکوب قیمتی مواجه است، بنابراین درآمد، کنترل، محدود و سرکوب شده است و از طرف دیگر، هزینه‌ها بدون محدودیت افزایش پیدا می‌کند. مشخص است در چنین شرایطی، هیچ عایدی جز زیان در کار نخواهد بود.
وی در پاسخ به پرسشی درباره انتخاب اعضای هیات مدیره خودروسازان نیز افزود: اصولا، هیات مدیره خودروسازان نیز، انتخاب مجمع نیستند و براساس سهام‌های تودلی شرکت ها و تصدی‌گری دولتی و فرمایشی انتخاب می شوند. از این رو، تا زمانی که ما اصلاح ساختار و تغییر نگرش نسبت به صنعت خودروی کشور نداشته باشیم و سایه شوم تصدی‌گری دولتی جای خودش را به هدایت راهبردی و سیاست گذاری صحیح و نقشه راه ندهد، قطعاً شاهد رونق و تغییر جدی در صنعت خودروی کشور نخواهیم بود.


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=476
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی کشور گفت: هرچند تداوم تحریم‌ها و قوانین و مقررات داخلی شرکت‌ها مانعی بر سر راه رسانه‌ای کردن تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای فیمابین شرکت‌های قطعه‌ساز و خودروساز ایرانی و روسی است، اما تاکنون تعاملات و قراردادهای خوبی بین فعالان صنعتی دو کشور شکل گرفته است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت باید طرح مالی زنجیره تامین را مدنظر قرار دهد تا تسهیلات لازم در اختیار زنجیره تامین اعم حوزه تامین مواد اولیه، قطعه سازان، مجموعه سازان و خودروسازان قرار گیرد.

اصلاح ساختار صنعت خودرو ایران امری بسیار ضروری است و باید ساختار معیوب خودروسازی کشور تغییر پیدا کند.

تهران- ایرنا- رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: اوراق گام با توجه به تضمین نقدشوندگی اوراق در سر رسید توسط بانک عامل، در تامین مالی قطعه‌سازان دارای کاربرد مناسبی است.

به‌منظور برون‌رفت از فعالیت گلخانه‌ای صنعت خودرو در ایران، کاهش حمایت‌ها و دخالت‌های غیرضرور نیازمند برنامه میان مدت هستیم.

گام اصلی اصلاح ساختار صنعت خودرو کشور، خروج دولت از مدیریت صنعت خودرو و عدم دخالت در مقوله قیمت گذاری آن است.

اگر خصوصی سازی ایران خودرو و سایپا انجام شود، عموم مشکلات این صنعت حل خواهد شد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور استفاده هرچه تمام‌تر از مزایای حضور در پیمان شانگهای، باید دیپلماسی اقتصادی بیش از پیش فعال شده و بخش خصوصی درگیر این مساله شود.

پنجمین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با نگاهی به مغفول ماندن سند چشم انداز ۱۴۰۴ در حوزه خودرو و تیتر ” ۸ سال غفلت، ۳ سال فرصت” منتشر شد.

چهارمین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور منتشر شد.

سومین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور منتشر شد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور در گفت وگو با یکی از رسانه ها، ضمن انتقاد شدید از تصدی گری دولتی در دو خودروساز بزرگ کشور، مدیریت خودروسازی در چنین شرایطی را دشوار توصیف کرده و کمترین تقصیر را در ضرر و زیان خودروسازان برای مدیران این شرکت ها قائل شده است، با این وجود، خبرنگار محترم این رسانه، با تقطیع جملات، تیتری انتخاب کرده که مفهوم اصلی را تغییر داده و مدیریت در خودروسازی را شبیه جوک توصیف کرده است.

در پی در ج خبری با عنوان جایگزین پراید به بازار می آید از قول دبیر انجمن صنایع همگن توضیحات ذیل جهت تنویر افکار عمومی ارائه می شود.

اعضای انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور نامه ای سرگشاده با موضوع «درخواست جلوگیری از بروز فاجعه در صنعت قطعه سازی کشور» به رئیس جمهوری نوشتند.

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه علم و صنعت ایران و انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان کشور امضاء شد. جزئیات این تفاهم نامه به شرح ذیل می باشد.

نشست هم اندیشی قطعه سازان که به همت انجمن صنایع همگن قطعه سازان که روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه برگزار شده با قرائت بیانیه پایانی به کار خود پایان داد.

بزرگترین گردهمایی قطعه سازان خودرو کشور با موضوع مشکلات و معضلات صنعت قطعه سازی کشور روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه در محل تشکل های اتاق بازرگانی برگزار خواهد شد.

با برگزاری مجمع عمومی انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور، هیئت مدیره جدید این انجمن برای مدت سه سال آینده انتخاب شد.

با امضاء وزیرصنعت، معدن و تجارت پروانه تاسیس اولین انجمن تخصصی کشوری زیر نظر این وزارت خانه ابلاغ شد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است