اگر خصوصی سازی ایران خودرو و سایپا انجام شود، عموم مشکلات این صنعت حل خواهد شد.

تا زمانی که صنعت خودرو ایران از چالش سیاسی شدن فاصله نگیرد و در مسیر خصوصی‌سازی درست گام بر ندارد، معضلات اصلی این صنعت حل نمی شود.

با توجه به اهداف وزارت صمت در راستای اصلاح ساختار صنعت خودرو و اینکه قطعه سازان سهم زیادی در تحقق این اهداف دارند، ضروری است با تدوین یک منشور حمایتی و اخذ مجوزهای لازم در جهت نظام مند شدن مسیر گام برداشت و در عین حال با تدوین روش‌های مدون برای رفع مشکلات قطعه سازان در بخش حمایت های مالی مانند تسهیلات اعطایی، پرداخت بدهی های خودروسازان به قطعه سازان و معافیت های مالیاتی برای شرکت‌هایی که در راستای پیاده سازی اهداف تعریف شده حرکت می کنند، اقدام کرد.

در صورت وجود حمایت ها، قطعه سازان با تقویت بنیه مالی ایجاد شده ضمن سرمایه گذاری در حوزه تکنولوژی‌های جدید و به‌روز دنیا در راستای ارتقای کیفی محصولات تولیدی و نوآوری در زمینه تولید گام بر می دارند تا در نهایت خودرو با کیفیت و با استانداردهای روز دنیا تولید شود؛ این روند منجر به افزایش صادرات خودرو به کشورهایی خواهد شد که دارای بازار با پتانسیل هستند و فاصله صنعت خودرو ایران با کشورهای صاحب تکنولوژی را به مرور کم و کم تر می کند، اتفاقی که بدون حمایت وزارت صمت و نیز حمایت خودروسازان از قطعه سازان که جهادگران جبهه اقصادی این مرز و بوم هستند، محقق نخواهد شد.

بزرگترین معضلی که وزارت صمت در حوزه صنعت خودرو دارد و خود نیز درگیر این چالش است، سیاسی شدن صنعت خودرو ایران است و تا زمانی که شاهد پرهیز از این رویه نباشیم، چالش اساسی صنعت خودرو ایران حل نمی شود و راه به جایی نخواهیم برد. دولتمردان و بسیاری از افرادی که در کشور دارای قدرت هستند باید نوع نگاه خود را تغییر دهند تا شاهد بهبود شرایط باشیم. در وزارت صمت نه تاکیدی روی کیفیت است نه تاکیدی در مورد نوع پرداخت ها وجود دارد. همه وزرا و معاونان آنان اساسا تمایل ندارند در رابطه با خودرو اظهار نظر کنند و به محض اظهار نظر، اذهان عمومی به سمت آنان حمله ور می‌شود و تصور می کنند که هدف، گران شدن قیمت خودرو است.

یکی از راه های بهبود صنعت خودرو ایران، خصوصی سازی است و اگر بحث خصوصی‌سازی ایران خودرو و سایپا انجام شود، عموم این مشکلات حل می شود و تا زمانی که دولت بخواهد بسته های حمایتی به خودروسازان بدهد و هرجایی که کم آوردند به آنها کمک کند و از آنها بخواهد که قیمت گذاری از سوی دولت صورت گیرد، هیچ مشکلی حل نخواهد شد.

مشکلات عدیده ای در صنعت خودرو داریم که ابتدا باید این مشکلات را برطرف کنیم و تا زمانی که خودروسازان چتر حمایتی دولت را بالای سر خود احساس کنند و هر مدیرعاملی که می آید راه فرار داشته باشد، چالش ها حل نخواهد شد و مدام با بهانه تراشی، پشت مسائل مختلف مخفی خواهند شد

خصوصی سازی صنعت خودرو باعث می شود این صنعت از سلطه سیاسی خارج شود و مدیران دولتی خیلی تصمیم گیرنده نباشند و بخش خصوصی در مقام تصمیم گیر عمل کند و همانند سایر صنایع که معضلات آنها خیلی کمتر از صنعت خودرو است، مشکلات کاهش پیدا می کند.

بحث رقابت آزاد در سایر صنایع به وجود آمده است و خصوصی سازی به‌طور قطع کمک خواهد کرد مالکان شرکت‌ها به مشکلات رسیدگی و اگر به دنبال قطعه خوب می گردند قطعه ساز خود را حمایت کنند. در عین حال خصوصی سازی نباید رانتی باشد و یک عده خاص که دانشی هم ندارند روی کار بیایند، زیرا در این صورت نیز شرایط بهبود نخواهد یافت.

 

یاداشت از : محمد آقاجانی، عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=655
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با بیان اینکه برخی استانداردهای الزامی تعریف شده برای صنعت خودرو، کاربردی در کشورمان ندارد، بر لزوم پالایش مجدد این استانداردها تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده از سوی خودروسازان، امسال یک میلیون و ۶۷۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شود.

معاون تدوین و ترویج استاندارد سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به اینکه استانداردهای۱۲۰گانه برای تولید خودرو تدوین شده که اکثریت آن‌ها رفاهی هستند، بر ضرورت فراهم شدن زیرساخت‌ها و شرایط لازم آن‌ها برای تحقق تاکید کرد و گفت که تصمیم‌گیری برای اجرای این استانداردها بر عهده‌ شورای عالی استاندارد است.

رئیس کمیته لوازم یدکی و مبارزه با قاچاق انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: خودروسازان به دلیل مساله قیمت در استفاده از قطعات سطح کیفی تعریف کرده اند و حتی در نظر داشتند در دو برند قطعات را عرضه کنند؛ یک سری برندهایی که قیمت پایین تری دارد و یک سری برندهایی که قیمت بالاتری دارند.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی کشور، ضمن تاکید بر توسعه و گسترش خودروهای چینی با افزایش فعالیت خودروسازان چینی و تداوم واردات، نسبت به «چینی‌زده شدن» صنعت خودرو هشدار داده و گفت قطعا این اتفاق، بزرگترین آسیب را به عنوان صنعت قطعه‌سازی داخلی می‌زند.

 رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به اینکه کیفیت تولید کالاها ناشی از درخواست و نیاز تحویل‌گیرندگان است، گفت: تولیدکنندگان بر اساس نیاز و کیفیت مد نظر خودروسازان قطعه تولید می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از تلاش‌های «آرش محبی‌نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور در پیشبرد اهداف این وزارتخانه و پیشگیری و مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی تقدیر کرد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی مساله قیمت‌گذاری خودرو در ایران پرداخت.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو تهران ضمن تاکید بر اینکه خارجی بودن قطعات، دلیلی بر با کیفیت بودن آن‌ها نیست و زمانی‌که کالای بی‌کیفیت و تقلبی وارد کشور شود، جمع کردن آن در سطح توزیع بسیار سخت خواهد بود، معتقد است با اینکه تحریم‌ها دست بسیاری از تولیدکنندگان را در واردات ماشین‌آلات روز دنیا بسته است، اما طی سال‌های اخیر در زمینه تولید کالاهای فوق ایمنی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ و حتی آن‌ها را صادر کرده‌ایم.

سازمان بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری، اعلام کرده است که ایران توانسته جایگاه شانزدهم جهان از نظر میزان تولید خودرو در سال ۲۰۲۳ را از آن خود کند.

سال ۱۴۰۲ یکی از زیان‌بارترین سال‌ها برای خودروسازان دولتی بود. امیرحسن کاکایی، استاد دانشگاه علم و صنعت و کارشناس بازار خودرو، سال ۱۴۰۳ را یکی از پیچیده‌ترین سال‌های خودروسازان می‌داند.

عملکرد تولیدی خودروسازان کشور در سال گذشته نشان می‌دهد که خصوصی ها با رشد سهم ۲۳ درصدی از کل مجموع تولید خودروی کشور (۱.۳ میلیون دستگاه) سهم ۳۰۶ هزار و ۹۰۹ دستگاهی را به خود اختصاص داده اند که نسبت به یکساله ۱۴۰۱ رشد ۵۸ درصدی یافته است؛ اما دو خودروساز بزرگ کشور با سهم ۷۷ درصدی از مجموع تولید، افت ۰.۹ درصدی تولید را ثبت کرده‌اند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران به بازار گفت: تا پایان سال جاری یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع خودرو تولید خواهد شد، براین اساس ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو کمتر از برنامه وزارت صمت تولید شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حکمی « احمد آقایی» را به عنوان سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

مدیر دفتر صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال جاری حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده که شاهد به ثمر نشستن برنامه‌های تحولی دولت سیزدهم در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو هستیم، به گونه‌ای که جریان تولید و عرضه خودرو وضعیت مناسبی یافته است.

در حالی حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان از مرز ۹۰ هزار میلیارد تومان گذشته است که به گفته یک مقام قطعه سازی در کشور همچنان مسئولان، وعده سرخرمن می‌دهند؛ وعده‌هایی که در آخرین روزهای سال اگر چه محقق نشده است اما اخبار ادامه رایزنی مسئولان وزارت صمت با بانک مرکزی و مدیرعامل بانک‌ها، قطعه سازان را امیدوار به تزریق نقدینگی موثری در روزهای پایانی سال کرده است.

در مراسم گرامیداشت پنجاه و هشتمین سالگرد فعالیت شرکت سایپا،‌ رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور تأ‌کید کرد که سایپا طی ۲۶ ماه گذشته موفقیت‌های پُرشماری را کسب کرده و در مسیر تحقق انتظارات مردم در حال گام برداشتن است.

بزرگترین مجموعه قطعه سازی جنوب‌شرق کشور توسط رایزکو در دل کویر ایران کلنگ‌زنی شد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راهبرد این وزارتخانه تا انتهای برنامه هفتم، طراحی و ساخت ۴۰ درصد محصولات مرتبط برقی و هیبریدی است.

این روزها و با نزدیک شدن به ایام پایانی سال، قطعه سازان خودروی کشور و زنجیره تامین که تاکنون توفیق چندانی در دستیابی به مطالبات شان از خودروسازان نداشته‌اند و با کوهی از بدهی مواجهند، روزهای سختی را می‌گذرانند؛ چرا که باید پاسخگوی بدهی های سررسید شده پایان سال، حقوق و مزایای کارگران در شب عید، افزایش شبانه‌روزی بهای ارز و تورم لجام گسیخته ای باشند که هزینه‌ها را لحظه به لحظه بیشتر می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزبری خودرو دست دوم بالاست و شان مردم ما خیلی بالاتر از این حرف‌ها است که خودروی کارکرده سوار شوند.

هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران تا پایان تیرماه ۱۴۰۳ به شرکت‌های خودروساز فرصت داد تا از ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شوند.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است