اگر خصوصی سازی ایران خودرو و سایپا انجام شود، عموم مشکلات این صنعت حل خواهد شد.

تا زمانی که صنعت خودرو ایران از چالش سیاسی شدن فاصله نگیرد و در مسیر خصوصی‌سازی درست گام بر ندارد، معضلات اصلی این صنعت حل نمی شود.

با توجه به اهداف وزارت صمت در راستای اصلاح ساختار صنعت خودرو و اینکه قطعه سازان سهم زیادی در تحقق این اهداف دارند، ضروری است با تدوین یک منشور حمایتی و اخذ مجوزهای لازم در جهت نظام مند شدن مسیر گام برداشت و در عین حال با تدوین روش‌های مدون برای رفع مشکلات قطعه سازان در بخش حمایت های مالی مانند تسهیلات اعطایی، پرداخت بدهی های خودروسازان به قطعه سازان و معافیت های مالیاتی برای شرکت‌هایی که در راستای پیاده سازی اهداف تعریف شده حرکت می کنند، اقدام کرد.

در صورت وجود حمایت ها، قطعه سازان با تقویت بنیه مالی ایجاد شده ضمن سرمایه گذاری در حوزه تکنولوژی‌های جدید و به‌روز دنیا در راستای ارتقای کیفی محصولات تولیدی و نوآوری در زمینه تولید گام بر می دارند تا در نهایت خودرو با کیفیت و با استانداردهای روز دنیا تولید شود؛ این روند منجر به افزایش صادرات خودرو به کشورهایی خواهد شد که دارای بازار با پتانسیل هستند و فاصله صنعت خودرو ایران با کشورهای صاحب تکنولوژی را به مرور کم و کم تر می کند، اتفاقی که بدون حمایت وزارت صمت و نیز حمایت خودروسازان از قطعه سازان که جهادگران جبهه اقصادی این مرز و بوم هستند، محقق نخواهد شد.

بزرگترین معضلی که وزارت صمت در حوزه صنعت خودرو دارد و خود نیز درگیر این چالش است، سیاسی شدن صنعت خودرو ایران است و تا زمانی که شاهد پرهیز از این رویه نباشیم، چالش اساسی صنعت خودرو ایران حل نمی شود و راه به جایی نخواهیم برد. دولتمردان و بسیاری از افرادی که در کشور دارای قدرت هستند باید نوع نگاه خود را تغییر دهند تا شاهد بهبود شرایط باشیم. در وزارت صمت نه تاکیدی روی کیفیت است نه تاکیدی در مورد نوع پرداخت ها وجود دارد. همه وزرا و معاونان آنان اساسا تمایل ندارند در رابطه با خودرو اظهار نظر کنند و به محض اظهار نظر، اذهان عمومی به سمت آنان حمله ور می‌شود و تصور می کنند که هدف، گران شدن قیمت خودرو است.

یکی از راه های بهبود صنعت خودرو ایران، خصوصی سازی است و اگر بحث خصوصی‌سازی ایران خودرو و سایپا انجام شود، عموم این مشکلات حل می شود و تا زمانی که دولت بخواهد بسته های حمایتی به خودروسازان بدهد و هرجایی که کم آوردند به آنها کمک کند و از آنها بخواهد که قیمت گذاری از سوی دولت صورت گیرد، هیچ مشکلی حل نخواهد شد.

مشکلات عدیده ای در صنعت خودرو داریم که ابتدا باید این مشکلات را برطرف کنیم و تا زمانی که خودروسازان چتر حمایتی دولت را بالای سر خود احساس کنند و هر مدیرعاملی که می آید راه فرار داشته باشد، چالش ها حل نخواهد شد و مدام با بهانه تراشی، پشت مسائل مختلف مخفی خواهند شد

خصوصی سازی صنعت خودرو باعث می شود این صنعت از سلطه سیاسی خارج شود و مدیران دولتی خیلی تصمیم گیرنده نباشند و بخش خصوصی در مقام تصمیم گیر عمل کند و همانند سایر صنایع که معضلات آنها خیلی کمتر از صنعت خودرو است، مشکلات کاهش پیدا می کند.

بحث رقابت آزاد در سایر صنایع به وجود آمده است و خصوصی سازی به‌طور قطع کمک خواهد کرد مالکان شرکت‌ها به مشکلات رسیدگی و اگر به دنبال قطعه خوب می گردند قطعه ساز خود را حمایت کنند. در عین حال خصوصی سازی نباید رانتی باشد و یک عده خاص که دانشی هم ندارند روی کار بیایند، زیرا در این صورت نیز شرایط بهبود نخواهد یافت.

 

یاداشت از : محمد آقاجانی، عضو انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=655
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

وزارت صنعت، معدن و تجارت باید طرح مالی زنجیره تامین را مدنظر قرار دهد تا تسهیلات لازم در اختیار زنجیره تامین اعم حوزه تامین مواد اولیه، قطعه سازان، مجموعه سازان و خودروسازان قرار گیرد.

اصلاح ساختار صنعت خودرو ایران امری بسیار ضروری است و باید ساختار معیوب خودروسازی کشور تغییر پیدا کند.

تهران- ایرنا- رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور گفت: اوراق گام با توجه به تضمین نقدشوندگی اوراق در سر رسید توسط بانک عامل، در تامین مالی قطعه‌سازان دارای کاربرد مناسبی است.

به‌منظور برون‌رفت از فعالیت گلخانه‌ای صنعت خودرو در ایران، کاهش حمایت‌ها و دخالت‌های غیرضرور نیازمند برنامه میان مدت هستیم.

گام اصلی اصلاح ساختار صنعت خودرو کشور، خروج دولت از مدیریت صنعت خودرو و عدم دخالت در مقوله قیمت گذاری آن است.

اگر خصوصی سازی ایران خودرو و سایپا انجام شود، عموم مشکلات این صنعت حل خواهد شد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: به‌منظور استفاده هرچه تمام‌تر از مزایای حضور در پیمان شانگهای، باید دیپلماسی اقتصادی بیش از پیش فعال شده و بخش خصوصی درگیر این مساله شود.

پنجمین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با نگاهی به مغفول ماندن سند چشم انداز ۱۴۰۴ در حوزه خودرو و تیتر ” ۸ سال غفلت، ۳ سال فرصت” منتشر شد.

چهارمین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور منتشر شد.

سومین شماره نشریه تخصصی انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور منتشر شد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور در گفت وگو با یکی از رسانه ها، ضمن انتقاد شدید از تصدی گری دولتی در دو خودروساز بزرگ کشور، مدیریت خودروسازی در چنین شرایطی را دشوار توصیف کرده و کمترین تقصیر را در ضرر و زیان خودروسازان برای مدیران این شرکت ها قائل شده است، با این وجود، خبرنگار محترم این رسانه، با تقطیع جملات، تیتری انتخاب کرده که مفهوم اصلی را تغییر داده و مدیریت در خودروسازی را شبیه جوک توصیف کرده است.

در پی در ج خبری با عنوان جایگزین پراید به بازار می آید از قول دبیر انجمن صنایع همگن توضیحات ذیل جهت تنویر افکار عمومی ارائه می شود.

اعضای انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور نامه ای سرگشاده با موضوع «درخواست جلوگیری از بروز فاجعه در صنعت قطعه سازی کشور» به رئیس جمهوری نوشتند.

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه علم و صنعت ایران و انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان کشور امضاء شد. جزئیات این تفاهم نامه به شرح ذیل می باشد.

نشست هم اندیشی قطعه سازان که به همت انجمن صنایع همگن قطعه سازان که روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه برگزار شده با قرائت بیانیه پایانی به کار خود پایان داد.

بزرگترین گردهمایی قطعه سازان خودرو کشور با موضوع مشکلات و معضلات صنعت قطعه سازی کشور روز یکشنبه ۱۰ تیر ماه در محل تشکل های اتاق بازرگانی برگزار خواهد شد.

با برگزاری مجمع عمومی انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور، هیئت مدیره جدید این انجمن برای مدت سه سال آینده انتخاب شد.

با امضاء وزیرصنعت، معدن و تجارت پروانه تاسیس اولین انجمن تخصصی کشوری زیر نظر این وزارت خانه ابلاغ شد.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است