حل معمای صنعت خودرو شاید پیچیده باشد ولی سخت نیست. این صنعت متاثر از سه مساله است و در چند سال اخیر نبود برنامه کلان و واقع‌نگر باعث شده است که این مسائل با قرارگیری روی هم به معادله‌ای پیچیده تبدیل شوند. سه مساله عبارت‌ است از: «مسائل خارج از کشور»، «مسائل داخل کشور» و «مسائل داخل خودروسازان.»

موضوع افزایش نرخ ارز در کنار معایبی که به همراه دارد، اکنون به گفته دست اندرکاران این صنعت تاثیرات مثبتی را نیز در بخش تولید و رقابتی شدن قیمت‌ محصولات در عرصه خارجی و صادرات داشته است.
مهم‌ترین عامل در مسائل خارج کشور شامل تحریم‌ها و کند شدن تولید به دلیل میزان وابستگی به قطعات خارجی است. همچنین از جمله عوامل تاثیرگذار بر مسائل داخلی، می‌توان به سرمایه گذاری خارجی و عدم مدیریت منابع، کاهش ارزش پول ملی در مقابل ارزهای بین المللی که ناشی از کاهش درآمدهای نفتی کشور است. همچنین در ادامه می توان پاسخگو نبودن سیستم بانکی برای تامین ارز، تسهیلات گران بانکی، افزایش هزینه های مالی که منجر به افزایش بهای تمام شده محصول می شود، تغییر مقررات و قوانین گمرکی و افزایش تعرفه های واردات مواد اولیه مورد نیاز و بلا تکلیفی دولت و خودروسازان در قیمت گذاری و وصول نشدن مطالبات اشاره داشت.
شاید به همه جوانب مسائل پرداخته نشده باشد اما بیشتر مشکلاتی که امروز این صنعت با آن روبه‌رو است ناشی از مسائل درون سازمانی یا مسائل داخلی خودروسازان است که بر اساس آن می توان به عواملی همچون عدم التزام به رعایت استانداردها و معیارهای کیفی در ساخت خودرو و قطعات، عدم دستیابی به کیفیت مطلوب مشتری و بی‌علاقه شدن آن‌ها به استفاده از محصول داخلی و استفاده از روی اجبار، عدم سرمایه‌گذاری مناسب در داخلی‌سازی قطعات اصلی مورد نیاز و کاهش وابستگی ارزی قطعات خارجی و متاثر شدن شدید از نوسانات ارز، عدم استفاده بهینه از منابع مالی در دسترس، نبود وحدت رویه و تصمیمات و نتیجتا عدم حمایت همه جانبه مدیران از تصمیمات اتخاذ شده و عدم توجه و اعتقاد به دانش فنی و توان مهندسی داخل کشور اشاره کرد.
اگر با دقت به مسائل فوق توجه کنیم موضوع افزایش قیمت ارز در کنار معایبی که به همراه دارد، اکنون به گفته دست اندرکاران این صنعت تاثیرات مثبتی را نیز در بخش تولید و رقابتی شدن قیمت‌ محصولات در عرصه خارجی و صادرات داشته است. همچنین در موضوع مقررات و تعرفه‌های گمرکی سیاست تغییر قوانین خصوصا در موضوع واردات خودرو به نوعی به نفع خودروسازی نیز بوده است. شاید مهم‌ترین موضوعی که به مشکلات درون سازمانی (به‌ویژه پایین بودن کیفیت و عدم تنوع تولید در این صنعت) در صنایع خودروسازی منجر شده است. عدم توجه به موضوع فنآوری در صنعت خودروسازی و به طبع آن قطعه سازی است. فنآوری فرایندی است برای به کارگیری هوشمندانه نتایج علمی و پژوهشی به منظور پاسخگویی به نیازهای فردی و اجتماعی با تولید محصولات و خدماتی که قابل رقابت در بازار باشند.

یادداشت از: مهدی صادقی، عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو کشور


لینک کوتاه : http://www.ismapa.com/?p=705
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

اطلاعیه ها

رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان کشور گفت: برداشته شدن استانداردهای غیرضروری خودرویی و ایجاد مراکز تست در داخل کشور، دو درخواست فعالان صنعت خودرو از سازمان ملی استاندارد است.

 رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان به اصلاح قیمت‌گذاری‌ها در راستای خروج شرکت‌ها از زیان اشاره کرد و گفت: واگذاری ضمن ورود نقدینگی به خودروسازان باعث تقویت نقدینگی آنان می‌شود، پس از انجام این واگذاری باید مدیریت را به سهامداران مجموعه واگذار و قانون تجارت اعمال شود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان زیان انباشته ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی ۲ خودرو ساز بزرگ کشور، گفت: درباره قیمت گذاری محصولات نهایی باید تا انتهای سال به سمتی برویم که شاهد شیب نزولی قیمت محصولات باشیم و نتیجه این است که عملا این خودروسازها از زیان خارج می‌شوند.

نایب رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: صنعت خودروسازی باید آزاد باشد، دولت دست از دخالت و تصدی گری در این صنعت بردارد و فقط به سیاستگذاری بپردازد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: کلیدی‌ترین کار در موضوع ارتقای کیفی خودروهای داخلی این است که خودروسازان به تولید خودروهای روز که از کیفیت بالاتری برخوردارند، بپردازند.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: براساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم تولید در بخش خودرو در تابستان ۲ درصد و به معنای آن است که هزینه ملزومات ساخت خودرو در تابستان نسبت به بهار فقط ۲ درصد افزایش داشته است.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور گفت: انتظار می‌رود شورای پول و اعتبار به منظور ارتقای بخش صنعت کشور دو اقدام اساسی را در دستور کار خود قرار دهد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودروی کشور با اشاره به زیان انباشته ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی صنعت خودرو، آن را حاصل سیاست‌گذاری اشتباه در سال‌های گذشته به‌ویژه قیمت‌گذاری دستوری خودرو برشمرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور با اشاره به تجربه موفق استفاده قطعه سازان از اوراق گام، آن را ابزاری مناسب برای تامین مالی تولیدکنندگان برشمرد.  

رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو کشور گفت: در چند وقت گذشته شاهد کاهش زیان انباشته در صنعت خودرو بوده‌ایم که این اتفاق تحت تاثیر عرضه خودرو در بورس کالا انجام شده است.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان، تحقق صادرات ۶ میلیارد دلاری قطعات و لوازم‌یدکی خودرو که در افق ۱۴۰۴ به آن اشاره شده را تحقق‌پذیر برشمرد و خواستار آن شد تا قطعه‌سازان بازارهای روسیه، عراق‌، ترکیه و ونزوئلا را جدی بگیرند.

رییس  انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان گفت: دولت باید رگولاتور و تنظیم‌گر بوده، اما اقتصاد باید دست بخش خصوصی باشد.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور با بیان این که آیین نامه واردات خودرو ایرادهای اساسی دارد گفت: در آئین نامه اشاره نشده واردات خودرو از کشورهایی که صنعت خودروی ما را تحریم کردند و یا از تحریم‌ها تبعیت کردند ممنوع باشد.

دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: با همکاری سایپا با کنسرسیوم قطعه‌سازان، مردم از یک خودروی با کیفیت و با قیمت مناسب بهره‌مند خواهند شد و این خودرو در سال آینده به تولید انبوه خواهد رسید.

رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: قطعه‌سازان ایرانی از توان و ظرفیت بالایی برای تولید خودروی اقتصادی برخوردارند.

مدیرعامل سایپا گفت: در بازار کشورمان پس از حذف پراید، خودرویی برای قشر متوسط به پایین نداشتیم و اکنون حرکتی برای تولید خودروی اقتصادی و برخوردای اقشار متوسط به پایین جامعه از آن آغاز شده است.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت گفت: برای دستیابی به خودروی اقتصادی با کیفیت و با قیمت ارزان، ساز و کار مدرنی پیش‌بینی شده تا فتح بابی در رابطه تعاملی بین خودروسازان و قطعه‌سازان باشد.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت: کیفیت یک بحث فراگیر است و با همکاری خودروساز، قطعه‌ساز، مصرف‌کنندگان و افرادی که به ارائه خدمات می‌پردازند، کیفیت جامع حاصل خواهد شد.

مذاکرات تجاری و نشست تخصصی قطعه سازان ایران و ترکیه از سوی انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان کشور آذر ماه امسال به میزبانی استانبول برگزار می‌شود.

تفاهم‌نامه همکاری برای تولید خودروی اقتصادی بین گروه سایپا و انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان به امضا رسید.

هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو امروز (دوشنبه، نهم آبان‌ماه) با حضور معاونان صنایع عمومی و حمل و نقل وزارت صمت افتتاح شد و آغاز به‌کار کرد.

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان البرز گفت: عملکرد شفاف و بر اساس اصول کلان اقتصادی و سیاست‌های توسعه‌ای کشور با نگرش به آینده، از جملگی ویژگی‌های اصلی فاطمی امین است.

کلیه حقوق سایت محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
کلیه حقوق سایت برای انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور محفوظ است . استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است